Parlament BiH usvojio izmjene Zakona o sukobu interesa
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH večeras je, po hitnom postupku, usvojio Prijedlog zakona o dopuni Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH, koji su predložili poslanici Mladen Bosić, Šefik Džaferović i Borjana Krišto.
Predstavnički dom će ovaj zakonski prijedlog uputiti Domu naroda na razmatranje po hitnom postupku.
Predložena je dopuna kojom je predviđeno da Komisija za odlučivanje o sukobu interesa za ovjeru svojih odluka i službenih akata u okviru svoje nadležnosti koristi službeni pečat Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH kojoj organizacijski pripada Ured Komisije za odlučivanje o sukobu interesa.
U obrazloženju predloženog zakona navedeno je da su tokom provođenja odredbi Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH uočeni određeni nedostaci u vezi s obavljanjem administrativnih poslova iz nadležnosti Komisije za odlučivanje o sukobu interesa, konkretno – pitanje upotrebe pečata za ovjeru odluka i službenih akata Komisije.
Usvojen je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju političkih stranaka, koji je sačinila Interresorna radna grupa za izradu izmjena izbornog zakonodavstva, a koju su u proceduru uputili poslanici: Borjana Krišto, Hazim Rančić i Lazar Prodanović.
Poslanici nisu podržali Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o Vijeću ministara BiH, koji je predložila Komisija za ostvarivanje ravnopravnosti spolova, a koji je predviđao da će sastav Vijeća ministara odražavati ravnopravnu zastupljenost spolova.
Prijedlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH, zbog nepostojanja entitetske većine iz RS-a, upućen je Kolegiju na usaglašavanje.
Nadležnoj komisiji na ponovno razmatranje vraćeni su: Prijedlog okvirnog zakona o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom, čiji je predlagač Komisija za ostvarivanje ravnopravnosti spolova, kao i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o javnim nabavkama i Prijedlog zakona o dopuni Zakona o Vijeću ministara BiH koje je predložio poslanik Damir Bećirović.
Poslanici su usvojili Izvještaj o radu Vijeća ministara BiH za 2015. godinu, kao i Izvještaj o radu Državne regulatorne komisije za električnu energiju u 2015. godini.
Usvojen je i Izvještaj o provođenju zakona iz nadležnosti Centralne izborne komisije BiH u 2015. godini.
Zbog nepostojanja entitetske većine iz RS-a, Informacija o radu Tužilaštva BiH za 2015. godinu upućena je Kolegiju na usaglašavanje.
Na usaglašavanje Kolegiju će, zbog nepostojanja entitetske većine iz RS-a, biti upućena i poslanička inicijativa Denisa Bećirovića prema kojoj “Predstavnički dom PSBiH poziva nadležne organe Grada Mostara da u najkraćem roku ukinu neprimjerene nazive ulica u Mostaru koje nose imena zvaničnika fašističke NDH Mile Budaka, Jure Francetića, Ante Vokića i Mladena Lorkovića”.
Poslanici su usvojili Prijedlog rezolucije o neprihvatanju izgradnje skladišta i odlagališta nuklearnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva i protivljenju aktivnostima u vezi sa izgradnjom skladišta i odlagališta na Trgovskoj gori, općina Dvor, Republika Hrvatska, čiji su predlagači poslanici Diana Zelenika, Borislav Bojić i Jasmin Emrić.
Usvojen je i Prijedlog deklaracije o osudi govora mržnje, čiji su predlagači poslanici: Saša Magazinović, Lazar Prodanović i Senad Šepić.
Predstavnički dom je usvojio prijedlog zaključka Kluba poslanika SDS-a prema kojem “Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH zadužuje Zajedničku komisiju za nadzor nad Obavještajno-sigurnosnom agencijom BiH da ispita navode iznesene na Javnom servisu – Radio televiziji Republike Srpske o navodnom učešću Ministarstva sigurnosti BiH, Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, kao i nekih stranih obavještajnih službi u organizaciji mirnih protesta koji su održani u Banja Luci 14.5.2016.”.
Poslanici su dali saglasnost za ratifikaciju nekoliko međunarodnih sporazuma i ugovora čime je i okončana današnja sjednica Predstavničkog doma.