Pacijenti se skinuli s dijalize na KCUS-u: Vlast čeka da neko umre
U većini gradova FBiH pacijenti su odlučili da danas odbiju uključenje na hemodijalizu, nezadovoljni čekanjem na usvajanje izmjena i dopuna Zakona o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja, koji vide kao šansu za povećanje broja transplantacija, ali i bolje uslove liječenja.
Pacijenti su odbili da odu na dijalizu da bi ukazali na mnogobrojne probleme sa kojima se susreću, a jedan od njih je i transplantacija, koja za njih znači novi život, ali i uštedu, prenose federalni medijli.
Oni su ukazali i na loše stanje aparata na kojima se dijaliziraju.
“Tražimo zakon, bolji tretman pacijenata na hemodijalizi i nove aparate, jer su postojeći zastarjeli. Dešava se da u toku dijalize stane aparat. Teška je situacija naših pacijenata”, rekla je predsjednik Udruženja dijaliznih pacijenata Amela Šiljević.
Ona je navela da godišnje ima 20 transplantacija, a da su u 2015. godine imali 400 pacijenata koji su umrli – od toga 250 su bili dijalizni pacijenti.
“Dijaliza je jako skupa i nekome ne odgovara da se ovim ljudima ovdje uradi transplantacija. Voljela bih da je neko iz vlasti došao da ga upitate kome ne odgovara da se transplantiraju. Čekaju da neko umre da bi se nešto riješilo”, ocijenila je Šiljević.
U BiH trenutno oko 3.000 pacijenata ide na hemodijalizu, od kojih oko 2.000 u FBiH.