Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Ovčarima u RS-u isplata naknada štete zbog bolesti “plavog jezika”

plavi_jezik_gorazde7

Za stočare u Republici Srpskoj (RS), uglavnom ovčare, bit će nadoknađena šteta nastala usljed bolesti “plavog jezika” kod papkara, potvrdili su Feni u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a.

Materijalna šteta se procjenjuje na više od milion KM, a u skladu s nadležnim pravilnikom bit će isplaćena svim vlasnicima u iznosu od 63,8 posto.

– U 2016. godini do propisanog roka Ministarstvo je zaprimilo 104 zahtjeva po osnovu naknade štete zbog bolesti “plavog jezika”, za ukupno 1.781 životinju, odnosno za 1.780 ovaca i jedno goveče – kazao je u razgovoru za Fenu službenik za odnose s javnošću Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a Aleksandar Macanović.

Iznos sredstava, koji se isplaćuje za naknadu štete i sanaciju terena, utvrđuje se nakon obrade svih prispjelih zahtjeva prema procentualnom učešću od iznosa odobrenih zahtjeva u ukupnim raspoloživim sredstvima utvrđenim Planom utroška sredstava Fonda za suzbijanje i iskorjenjivanje zaraznih bolesti i isplaćuje se jednom godišnje.

Svi zahtjevi koji su pristigli nakon propisanog roka bit će obrađeni i isplaćeni iz sredstava Fonda za suzbijanje i iskorjenjivanje zaraznih bolesti predviđenih za 2017. godinu.

Macanović pojašnjava da trenutno nema novih slučajeva oboljenja od bolesti “plavog jezika”, jer u zimskom periodu prenosnici bolesti mušice-kulikoidi nisu aktivni.

Bolest je do kraja prošle godine potvrđena u 40 lokalnih zajednica u RS-u, a najviše su pogođene općine Rogatica, Foča, Nevesinje i Pale.

Prema prijavama lokalnih centara za kontrolu bolesti “plavog jezika”, utvrđena su 1.193 žarišta (zaražene farme) u kojima se nalaze 38.974 preživara od kojih je kod 1.793 bolest laboratorijski potvrđena, dok je sa ispoljenom kliničkom slikom bolesti bilo 7.202 grla od čega je uginulo 1.572.

Macanović ističe da je entitetsko resorno ministarstvo preduzelo niz mjera s ciljem suzbijanja bolesti “plavog jezika”, a među njima su i pojačana kontrola prometa i kretanja životinja od veterinarske inspekcije i policije, te nastavak edukacije na uspostavljanju informacionog sistema za kontrolu kretanja životinja RS-a.

Također, među mjerama su i popis svih imanja sa prijemčivim životinjama i obilježavanje svih neobilježenih životinja.

– Veterinarske službe su provele postupke usmrćivanja i neškodljivog uklanjanja svih životinja koje su seropozitivne i imaju izražene kliničke znakove bolesti, a bit će i isplaćena nadoknada šteta nastalih sprovođenjem mjera suzbijanja i sanacijom zaraženih imanja – kazao je Macanović.

Kada je u pitanju vakcinacija prijemčljivih životinja protiv bolesti “plavog jezika” podsjetio je i da je održano nekoliko sastanaka predstavnika Ministarstva i nadležnih institucija iz Federacije BiH i s nivoa BiH o toj temi.

– Preovladava stav da se ide u vakcinaciju. Ostaje da se nađu modeli finansiranja vakcinacije i stepena uključenosti svakog nivoa vlasti u BiH – kazao je u razgovoru za Fenu službenik za odnose s javnošću Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a Aleksandar Macanović.