Vlast je na potezu
Otkrivamo šta EU traži od BiH kako bi dobila paket od 100 miliona KM
Zanimljivo je da je EU uključila i Evropski ured za borbu protiv prevara (OLAF), u slučaju da neko nekoga prevari
Vijeće ministara BiH bi na jednoj od narednih sjednica trebalo usvojiti Sporazum o finansiranju Godišnjeg akcionog plana za Bosnu i Hercegovinu za 2024. godinu između Evropske unije i BiH, saznaje Fokus.ba.
Godišnji akcioni plan težak je skoro 100 miliona KM odnosno 50,8 miliona eura. Zanimljivo je da 50,7 miliona eura pokriva EU, a tek 100.000 eura vlasti BiH.
Inače, ovaj akcioni plan finansira se u okviru Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA III), a provodit će se kroz pet akcionih dokumenata.
Vladavina prava
Prvi se odnosi na za vladavinu prava i jednakost, a u okviru ovog sektora planirana je pomoć od 13,1 miliona eura. Drugi se odnosi na instrument za evropske integracije u okviru kojeg je predviđena pomoć od 3,7 miliona eura, a treći na zelenu ekonomiju gdje je predviđena pomoć od 22,5 miliona eura.
Preostala dva se odnose na podršku zapošljavanju mladih za šta je predviđeno tri miliona KM, kao i za iskorištavanje kulture i kreativnosti za održivi razvoj. U sporazumu stoji kako su korisnici institucije sa svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini.
Period izvršenja ovog Sporazuma postavljen je na 12 godina od njegovog zaključenja. Zanimljivo je da je jedna od kontakt tačaka Evropski ured za borbu protiv prevara (OLAF).
Jedan od ciljeva na koji će se obavezati bh. vlasti jeste uklanjanje svih oblika nasilja nad svim ženama i djevojčicama u javnoj i privatnoj sferi, uključujući trgovinu ljudima te seksualno i druge vrste iskorišćavanja. Nadalje, traži se i okončanje zlostavljanja, izrabljivanja, trgovina i svi oblici nasilja i mučenja djece.
Opći cilj sporazuma je jačanje vladavine prava, demokratije, poštovanja ljudskih prava i ravnopravnosti polova u skladu sa standardima EU. Tražit će se jači angažman u usklađivanju pravosudnog sistema Bosne i Hercegovine s evropskim standardima i pravnom tekovinom EU.
U sporazmu je kao jedan od ciljeva navedeno i jačanje kapaciteta Ustavnog suda Bosne i Hercegovine naročito u oblasti zaštite ljudskih prava
Takođe, Akcija će unaprijediti primjenu međunarodnih standarda u Bosni i Hercegovini kako bi pravosudni sistem Bosne i Hercegovine bolje služio i štitio djecu , uključujući sektore bezbjednosti i socijalne zaštite.
Zapošljavanje mladih
Kako se navodi, BiH je u ranoj fazi digitalizacije i potrebno je uložiti dodatne napore kako bi se otvorio put modernizaciji i efikasnosti pružanja javnih usluga uz očekivanje da će ove promjene uticati na ukupnu modernizaciju javne uprave smanjenjem pristrasnosti i diskrecije administracije i istovremeno povećanje transparentnosti i odgovornosti kao i etičkih vrijednosti u pružanju usluga.
Iskorijenjivanje siromaštva u svim njegovim oblicima, postizanje rodne ravnopravnosti i jačanje položaja svih žena i djevojčica također su neki od ciljeva.
Kada je riječ o politici zapošljavanja mladih, od bh. vlasti će se tražiti garancija za privredni i investicioni plan koji bi osigurao da svi mladi ljudi dobiju kvalitetnu ponudu zaposlenja, stalnog obrazovanja, naučnog obrazovanja ili pripravništva u periodu od četiri mjeseca nakon što su postali nezaposleni ili napustili formalni sistem obrazovanja.