Tako se radi u BiH
Osvojio više od 8.000 glasova, a umjesto njega u Vijeće ulazi kandidatkinja sa samo 314
Nažalost, radi se o praksi koja se ponavlja u svim izbornim ciklusima ali birači to ne prepoznaju ili im jednostavno nije bitno uprkos očitoj zloupotrebi njihovih glasova
Aktuelni federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac osvojio je 634 glasa i mjesto u Gradskom vijeću Livna na proteklim Lokalnim izborima 2024. Očekivano, odbio je mandat, pa ga je Centralna izborna komisija BiH početkom ove sedmice dodijelila sljedećem kvalificiranom kandidatu sa izborne liste HDZ 1990 Petru Marijanu.
Ovo nije izoliran slučaj da se neki zvaničnik, obično sa višeg nivoa vlasti, koji je poznat javnosti, kandiduje na lokalnim izborima bez stvarne želje da promijeni poziciju. Jednostavno rečeno, takve osobe službe kao „mamac“ za glasove koji će u konačnici njihovim strankama donijeti bolju poziciju i više mandata u općinskim, odnosno gradskim vijećima. Nažalost, radi se o praksi koja se ponavlja u svim izbornim ciklusima ali birači to ne prepoznaju ili im jednostavno nije bitno uprkos očitoj zloupotrebi njihovih glasova.
Premijer nije prihvatio mandat
Dodjeli zamjenskih mandata CIK je posvetio više sjednica nakon izbora, ali ćemo u nastavku navesti samo neke od primjera sa zasjedanja koje je održano početkom ove sedmice.
Zanimljiv je slučaj iz Gradskog vijeća Lukavac. Na listi SDA bio je premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić, koji je dobio podršku 3.555 sugrađana. No, odbio je mandat, pa će u GV umjesto njega ući Azra Omerdić sa svega 336 glasova.
U Ključu su tri izabrana vijećnika odbila mandat. Elvira Ristovića iz političkog subjekta NES-Zajedno zamijenit će Husein Selman, a Mersada Draganovića iz SDP-a njegova stranačka kolegica Eldina Šistek. SDA-ov kandidat Muamer Egrlić dobio je 626 glasova, ali ni on ne želi u Općinsko vijeće. Umjesto njega, sa svega 74 glasa, u vijećnićku klupu će sjesti Sabina Hotić kao sljedeća kvalificirana kandidatkinja. Brojni kandidati ove stanke imali su značajno veću podršku birača, ali je ona imala bolju poziciju na listi.
U novom sazivu OV Neum trebalo je biti troje vijećnika HDZBiH iz porodice Matuško. Nakon što Sanja nije prihvatila, u Vijeću će ostati Mato i Andrija.
Kada je u pitanju budući sastav Skupštine grada Banja Luka, na posljednjoj sjednici Centralne izborne komisije BiH došlo je do promjene 11 izabranih kandidata, među kojima je skoro cijela postava PDP-a. Zahvaljujući glasovima Banjalučana, ova stranka dobila je sedam mandata. Međutim, petero njih, uključujući dugogodišnjeg predsjednika stranke i državnog zastupnika Branislava Borenovića, izigiralo je volju građana i svoja mjesta ustupilo kandidatima sa mnogo manjim brojem glasova.
Slična situacija i unutar SNSD-a, gdje više od polovine izabranih nije prihvatilo mandat. Kada vidimo o kome se radi, jasno je da su poslužili samo kao alat za prikupljanje glasova u korist ove stranke. U pitanju su Vlado Đajić (poslanik u NSRS i direktor Univerzitetskog kliničkog centra RS), Goran Talić (direktor Instituta za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i ortopedsku hirurgiju „Dr Miroslav Zotović“, Srđan Amidžić (državni ministar finansija i trezora), te još troje kandidata.
Odlaze samo na načelničke funkcije
Zoran Stevanović iz SNSD-a osvojio je ubjedljivo najveći broj glasova za Skupštinu grada Zvornik, čak 8.552. Međutim, nakon što je odbio mandat, njegovo mjesto će zauzeti Borjana Smiljanić sa samo 314 glasova. Također, došlo je do promjene kandidata Narodnog fronta Jelena Trivić, gdje Miroslav Ilić nije prihvatio mandat, pa će umjesto njega u Skupštinu ući Maja Rogić Ilić.
Za razliku od izbora za gradska i općinska vijeća, odnosno skupštine opština, kandidati koji pobijede u utrkama za načelničke pozicije gotovo uvijek prihvate mandate. Pored ostalih, to je bio slučaj i sa Vukotom Govedaricom (SDS) i Ivom Raguž (HDZBiH). Govedarica je nakon izbora za načelnika Gacka podnio ostavku u Narodnoj skupštini RS-a, a Raguž je isto uradila u Skupštini HNK i Domu naroda Parlamenta FBiH nakon izbora na načelnicu Čapljine.