Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Gradačac

Ogorčenje dva mjeseca nakon masakra: “Sud se jednom oglasio, od policije nema izvještaja”

gradačac
FOTO: PIXSELL

Rijad za BHRT priča da se porodica još nije oporavila od šoka. Ni danas ne vjeruju što je sve Nizama trpjela, a slike njene patnje ne blijede

Gradačac, grad na sjeveroistoku Bosne, još se nije oporavio od tragedije koja je pogodila ovaj grad prije tačno dva mjeseca, kada je Nermin Sulejmanović surovo i javno zlostavljao, a zatim ubio svoju nevjenčanu suprugu Nizamu Hećimović i još dvije osobe. U ovom gradu, još sve podsjeća na tu tragediju.

Rijad je bliski rođak Nizame Hećimović, koju je u Gradačcu na današnji dan mučki ubio njen partner Nermin Sulejmanović. I to sve pred očima njihove djevojčice. Rijad za BHRT priča da se porodica još nije oporavila od šoka. Ni danas ne vjeruju što je sve Nizama trpjela, a slike njene patnje ne blijede.

“Emotivno smo i dalje potreseni i još uvijek vlada taj jaz. Jako nam nedostaje svima. Nećemo dozvoliti da ovo sve tek tako prođe, da bude kako kažu, smeteno pod tepih”, kaže Rijad Sendić, rođak Nizame Hećimović.

Slučaj Nizame Hećimović ogolio je sve slabosti našeg sistema, kako sigurnosnog, tako i pravosudnog.

“Evo, imamo tu Sud. Jednom se oglasio i nikada više. Od policije nema izvještaja, policija je poslala izvještaj za bezbjednost, za to Gradsko vijeće što je prekinuto. Ali su uradili ‘kopi-pejst’, isto kao i prošli mjesec, ‘sve je dobro, sve je dobro’, ali…”, kaže Miralem Topalović ispred Neformalne grupe građana Gradačca.

“Na primjer, dobili smo izvještaj za sigurnost za august da je bio zadovoljavajući, a u augustu smo imali tri ubistva u Gradačcu, što je po meni malo kontradiktorno”, rekla je Nada Biberkić u ime neformalne grupe građana Gradačca.

Neformalna grupa građana u Gradačcu svakodnevno šalje upite vlastima. Žele znati, štiti li iko žene od nasilnika.

“Još uvijek nismo dobili konkretan put žrtve, od same prijave nasilja do zbrinjavanja žrtve, kao i do sankcioniranja nasilnika. Znači, nikada nismo dobili zvanični odgovor, bez obzira što smo pismenim putem podnijeli upite našim upravama. I dalje se žene boje prijaviti nasilje, jer ne znaju, nakon svih ovih događanja, kako će se završiti ta njihova prijava”, kaže Nada Biberkić.

“Svi oni koji su bili blizu, koji su to doživjeli, nije baš jednostavno. Nije, nije. Ima tu dosta nekog straha, anksioznosti. Ne osjećamo se baš toliko sigurni”, kaže aktivistica Adela Mustafagić Šaldić.

Ubica Nermin Sulejmanović još nije sahranjen. Ni nakon dva mjeseca niko ne želi preuzeti njegovo tijelo. Iako bi Grad Gradačac izdvojio novac za njegov ukop, grobno mjesto za Sulejmanovića niko ne želi dati. Građani Gradačca kažu da je to priča o životu koji niko ne bi poželio.