Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Od Zvizdića zatraženo da odgovori postoji li parlamentarna većina

BiH

PSbih4
Foto: I. Kralj

Na dnevni red današnje sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine nije uvršteno razmatranje zaključka kojim je Dom zadužio predsjedavajućeg Vijeća ministara Denisa Zvizdića da do danas prikupi potpise poslanika čiju podršku ima u svom radu.

Ovo je na prošloj sjednici predložio poslanik Nezavisnog bloka Sadik Ahmetović, a zaključak su poslanici podržali, ali on se danas nije našao na dnevnom redu sjednice te je Ahmetović, u okviru rasprave o dnevnom redu upitao šta se s tim događa.

Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) Saša Magazinović podržao je Ahmetovića podsjećajući i da su u Domu naroda ranije podržane izmjene Izbornog zakona, ali da se to nikada nije našlo pred poslanicima Predstavničkog doma.

Oni, ali i poslanik Saveza za bolju budućnost (SBB) Damir Arnaut, ocijenili su da će poslanici danas imati o čemu raspravljati zahvaljujući poslanicima koji su predložili različite izmjene zakonskih rješenja, ali ne i zahvaljujući predlaganju propisa od Vijeća ministara.

Zvizdića je danas pozvao i poslanik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Staša Košarac da pred govornicom poslanicima obrazloži da li postoji parlamentarna većina koja može donositi propise, podsjećajući da su javno poslanici iz stranaka koje čine većinu kazali više puta da većina u parlamentu BiH ne postoji.

Inicijativu Ahmetovića nazvao je opravdanom, ali je na ovakvu raspravu u parlamentu poslanik NDP-PDP-a Momčilo Novaković kazao da ova rasprava nema smisla jer i da se smijeni Vijeće ministara, niko neće predložiti novi saziv, podsjećajući da su opći izbori za godinu dana.

Poslanik Stranke demokratske akcije (SDA) Amir Fazlić također se osvrnuo na predloženi zaključak ističući da Vijeće ministara BiH ima parlamentarnu većinu jer u protivnom ne bi bilo ni imenovano, a ako neko misli da to nije tako neka predloži smjenu.

Fazlić je još zatražio i da se s dnevnog reda sjednice skine Godišnji izvještaj o radu Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) za 2016. godinu jer na sjednici nije prisutan predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija.

Dopredsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH Mladen Bosić (Srpska demokratska stranka – SDS) pozvao je sve poslanike koji misle da Vijeće ministara nema većinu da predlože kao novu tačku dnevnog reda izglasavanje nepovjerenja Vijeću ministara i Bosić će to podržati da uđe u dnevni red sjednice.

Ponovio je i Bosić da nema nove većine koja bi mogla predložiti novi saziv, te je upozorio da će se ući u još kompliciraniju situaciju nakon eventualnog izglasavanja nepovjerenja ovom vijeću ministara.

Poslanica SNSD-a Milica Marković pojasnila je da poslanici samo traže da se ispoštuje prošle sedmice usvojen zaključak kako bi znali šta Vijeće ministara radi i ima plan da radi, a njen kolega iz Kluba Lazar Prodanović istakao je da se ne radi o zaključku Nezavisnog bloka poslanika u Predstavničkom domu nego je to zaključak Doma koji ga je podržao.

Dopredsjedavjući Predstavničkog doma Šefik Džaferović (SDA) upozorio je da ovakav način propitivanja rada Vijeća ministara i odnos između Vijeća ministara i Predstavničkog doma, koji je usvojio Dom, nije propisan ni Poslovnikom o radu Doma niti Zakonom o Vijeću ministara.

Naglasio je da svi znaju o čemu se radi, ali i da ovi dokumenti jasno propisuju procedure i način kako se propituje rad Vijeća ministara, dodajući da inicijativu za izglasavanje nepovjerenja može podnijeti najmanje osam poslanika, a smjenu predsjedavajućeg može predložiti i Predsjedništvo BiH.

– Predsjedavajući Vijeća ministara nema obavezu da prikuplja potpise nego bi trebao izaći za govornicu i pitati poslanike na osnovu koje odredbe Zakona i Poslovnika treba da se ponaša i mi ćemo na to morati odgovoriti – kazao je Džaferović, podsjećajući da je i na prošloj sjednici kazao da se radi o zaključku koji nema uporište u propisima.

Nakon ovakvih replika, Ahmetović je ponovio da se ovdje traži odgovor na pitanje postoji li većina, ali niko od predlagača nije spomenuo smjenu, dodajući da su članovi Predsjedništva, koji su predložili predsjedavajućeg, javno istaknuli da nema većine u državnom parlamentu.

Rasprava o dnevnom redu još traje.