Institut za javno zdravstvo RS
Od posljedica gripe u RS-u preminulo 16 osoba
U obraćanju medijima, ona je istakla da ne slijedi nikakv novi val virusa gripa
Od početka sezone gripe u Republici Srpskoj je bilo 234 pacijenata oboljelih od teških akutnih respiratornih infekcija koje se liječe u bolnicama, dok je 16 osoba preminulo, izjavila je danas Nina Rodić Vukmir, načelnica Službe za epidemiologiju Instituta za javno zdravstvo RS, javlja Anadolu Agency (AA).
U obraćanju medijima, ona je istakla da ne slijedi nikakv novi val virusa gripa.
“Upravo se nalazimo u periodu najveće aktivnosti gripe, ne samo u našoj zemlji nego i u regionu. Kretanje virusa najveći svoj vrh dostiže od četvrte do osme nedjelje, a sada je peta nedelja i tada očekujemo najveći broj oboljelih”, kazala je ona.
Istakla je da situacija nije alarmantna, jer su prethodne dvije godine zabilježene neuobičjajeno blage sezone, što nije tipično za kretanje virusa influence.
“Nažalost, najčešće umiru oni koji su imali hronične nezarazne bolesti u podlozi, a da podsjetim u sezoni 2015./16. godine imali smo 22 smrtna slučaja i devet u samo jednoj nedjelji, kao i sada”, rekla je Rodić Vukmir.
Govoreći o 16 preminulih pacijenata, rekla je da su u 99 posto u pitanju hronični teški bolesnici sa više nezaraznih bolesti, srednje i starije životne dobi, a ni jedno od njih nije bilo vakcinisano.
Kao moguće mjere prevencije, navela je da je sada potrebno provoditi mjere lične i kolektivne higijene, pranje ruku više puta toplom vodom i sapunom, provjetravanje prostorija.
“Pozivam građane da vode računa o svom zdravlju i o zdravlju drugih. Ukoliko ste bolesni, ostanite kod kuće, odgodite obaveze, ne idite bolesni među stanovništvo, a posjete bolnicama potrebno je svesti na minimum”, rekla je ona.
U slučajevima tegoba specifičnih za blage prehlade, kao što su temperatura i kašalj, nije potrebno odmah ići kod doktora.
“Gripa se takođe efikasno liječi i u kućnim uslovima, ali ne znate da li imate gripu jer to može biti preko 200 drugih virusa koji daju simptome slične gripi, a kod doktora možete se zaista zaraziti virusom influence, što će vam pogoršati kliničku sliku”, rekla je Rodić Vukmir i dodala da trudnice imaju 50 posto veću šansu da završe na bolničkom liječenju ukoliko se zaraze virusom gripe.
Naglasila je da je u odnosu na ukupan broj stanovništa u RS sa simptomima sličnim gripi 0,78 posto stanovništva, što je prema njenim riječima daleko od ozbiljnog broja.
Ona je podsjetila da je 15.000 doza vakcina preko Fonda zdravstvene zaštite za određene kategorije koje imaju pravo na besplatnu vakcinu, dok je institut nabavio 1.600 doza za one koji žele da se vakcinišu prema ličnom izboru. Prema njenim riječima, vakcina više nema.
“Sada osoba može da primi vakcinu, ali nakon vakcinacije potrebno je da prođe minimum deset dana da se razvije imunitet, tako da u situaciji u kojoj se nalazimo lako se može desiti da obolite u tih deset dana”, kazala je ona.