Oboljeli od multiple skleroze trebaju biti obaveza društva
Svečana akademija povodom 40. godina postojanja i rada Udruženja oboljelih od multiple skleroze Kantona Sarajevo (KS), održana je večeras u Sarajevu.
Predsjednik Udruženja oboljelih od multiple skleroze KS Gordan Muzurović kazao je kako već 40 godina rade na podizanju svijesti javnosti o problemu multiple skleroze, s ciljem da društvo i javnost saznaju za probleme oboljelih od ove bolesti i pruže bar inicijalnu pomoć.
Istakao je da Udruženje i njihovi članovi pokušavaju da sami rade i doprinose, koliko mogu, kako bi bili punopravni članovi društva te kako bi vlastitim radom došli u poziciju samoodrživosti. Međutim, naglasio je, bez prave pomoći društva, pa bar i u smislu razumijevanja, to ne mogu postići.
Napomenuo je da je diskriminacija oboljelih od multiple skleroze prisutna u svakodnevnom životu, ne samo u BiH, već u cijelom svijetu.
Multipla skleroza je, pojašnjava, autoimuno oboljenje za koje ne postoji lijek, već samo imuno modulatori koji pospješuju kvalitet života. Kako je rekao, ovu bolest koju još zovu “bolest 1001 lica”, neki ljudi bolje podnose, neki lošije, tako da su neki djelimično radno sposobni, neki potpuno, a neki su potpuno nesposobni.
– Svi oni ne smiju zavisiti od nečije dobre volje, već trebaju biti obaveza društva – istakao je Muzurović.
Generalni sekretar Udruženja oboljelih od multiple skleroze KS Fata Bahtijarević napomenula je da ne postoji tačan broj oboljelih od multiple skleroze u KS, jer ne postoji ni zvanična baza podataka.
– Trenutno Udruženje oboljelih od multiple skleroze ima 330 članova – navela je, dodajući da je procijenjeno da u KS ima oko 1.000 -1.100 oboljelih od ove bolesti.
Poručila je da je Udruženje uvijek spremno da pruži pomoć i podršku svima kojima je potrebna, te da pruži savjete ili da upute na određene institucije gdje oboljeli od multiple skleroze mogu da ostvare svoja prava.