entitetska skupština
NSRS usvojila Nacrt izbornog zakona RS. Usvojili su i niz zaključaka, svi su ucjenjivački
NSRS usvojila je i Zaključak kojim se poziva međunarodna zajednica da poništi Schmidtove izmjene Izbornog zakona, i to u roku sedam dana, nakon čega bi se poništavanje zakona trebalo naći na sjednici državnog parlamenta
Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) je nakon ponoći na sjednici usvojila Nacrt izbornog zakona RS – prijedlog narodnih poslanika skupštinske većine.
Usvojen je Zaključak Кluba poslanika SNSD o upućivanju Nacrta izbornog zakona RS na javnu raspravu, koja će biti provedena u roku od 15 dana.
Nacrt zakona podržali su poslanici skupštinske većine oko SNSD-a, javlja BN.
Odluka o usvajanju Nacrta izbornog zakona RS donijeta je nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt nametnuo izmjene Izbornog zakona BiH.
Usvojili deset zaključaka
Narodna skupština Republike Srpske utvrdila je deset zaključaka, o kojima će se poslanici izjasniti na kraju posebnog skupštinskog zasjedanja posvećenog razmatranju trenutne sigurnosne i političke situacije u svijetu i njenog uticaja na RS-a.
NSRS traži da se “od strane kolonijalne uprave” u roku od sedam dana ponište sve odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta, koji je u dokumentu optužen da se “lažno predstavlja kao visoki predstavnik”.
Ukoliko se prvi zaključak ne ispuni, navodi se u dokumentu, traži se održavanje sjednica Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, na kojoj bi se sve Schmidtove odluke proglasile “nedozvoljenim i ništavnim”, a državnim organima zabranila primjena tih odluka.
Potom se zahtijeva da se sajt Ureda OHR-a proglasi neprihvatljivim i antizakonitim mjestom objave akata, kao i da se zabrani Službenom glasniku Bosne i Hercegovine da objavljuje akte stranaca i njihovih organizacija.
U predloženim zaključcima traži se donošenje Izbornog zakona Bosne i Hercegovine u Parlamentu Bosne i Hercegovine, ali pod uslovom da se razvlasti Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK).
Predloženo je i da se postigne politički konsenzus o daljem evropskom putu Bosne i Hercegovine i da se taj proces bitno ubrza, i da se u Parlamentu Bosne i Hercegovine donese Deklaracija i potvrdi teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.
Ukoliko se ne poštuju ovi zahtjevi, navodi se dalje u zaključcima, Narodna skupština RS-a traži od svojih izabranih predstavnika da se povuku iz institucija Bosne i Hercegovine i da se u njih više ne vraćaju.
“Skupština traži od političkih stranaka iz RS-a, koje su u partnerstvu s političkim strankama iz Federacije BiH na nivou Bosne i Hercegovine da formalno i suštinski napuste to partnerstvo”, navodi se u predloženim zaključcima.
Potom se predlaže da NSRS donese svoju Deklaraciju i potvrdi teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine predviđen Ustavom Bosne i Hercegovine, sa dva entiteta i tri konstitutivna naroda.
RS će, navodi se u zaključcima, aktivirati sve zaključke i odluke Narodne skupštine i drugih institucija i nastaviti da ih izvršava.
Predloženo je zatim da se RS povuče iz svih sporazuma (o Oružanim snagama Bosne i Hercegovine, indirektnim porezima, Visokom sudskom i tužilačkom vijeću), a najavljeno je i da će Narodna skupština usvojiti Izborni zakon RS-a.
“RS očekuje da se na predstojećem Vaskršnjem saboru potvrdi kršenje Dejtonskog sporazuma”, navodi se u predloženim zaključcima.
“Potpuno poštivanje Dejtona”
Dalje je navedeno da je RS opredijeljena za potpuno poštovanje i dosljedno primjenjivanje međunarodnog prava, Dejtonskog sporazuma i Ustava RS-a.
“Osuđujemo i odbacujemo protivustavno djelovanje dijela međunarodne zajednice, takozvanog visokog predstavnika i institucija Bosne i Hercegovine kojima se nastoji erodirati ustavnopravna RS i ojačati institucije Bosne i Hercegovine”, piše u zaključcima.
Prema predloženim zaključcima, Narodna skupština RS-a “osuđuje i odbacuje korištenje Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine kao instrumenta kojima se nastoji nametnuti primjena odluka takozvanog visokog predstavnika i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine”.
U predloženom dokumentu osuđuju se i odbacuju američke sankcije nametnute zvaničnicima RS-a i određenim privrednim subjektima.
“Korištenje prijetnji i nasilja protiv građana RS-a i njenih funkcionera, u cilju da se zastraši ili prinudi RS da prihvati protivustavno djelovanje dijela međunarodne zajednice, takozvanog visokog predstavnika i institucija Bosne i Hercegovine, bez odluka Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, bit će smatrano aktom terorizma”, navedeno je u zaključcima.
Narodna skupština RS-a, predloženo je dalje, zajedno s nadležnim institucijama i organima RS-a će preduzeti potrebne mjere da bi zaštitila prava i slobode svojih građana i neutralisala posljedice protivustavnog djelovanja na svojoj teritoriji.
Zaključci stupaju na snagu narednog dana od dana donošenja, navedeno je u dokumentu.