Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

NSRS o Dodikovom zahtjevu za Srebrenicu 14. augusta

BiH

President of the Republika Srpska, Milorad Dodik, arrives to the ceremony marking the official commissioning of 300 MW coal-fired power plant in Stanari near Doboj
FOTO: Reuters

Posebna sjednica Narodne skupštine RS-a na kojoj će, na zahtjev entitetskog predsjednika Milorada Dodika, biti razmatran Izvještaj Komisije o događajima u Srebrenice 1995. godine, bit će održana 14. augusta.

Dodik traži da Skupština sagleda realno taj izvještaj, navodeći da se njime manipulisalo na štetu Srba.

U tom izvještaju, pripremljenom 2004. godine, entitetska Komisija za Srebrenicu je sačinila spiskove osoba koje su ubijene u Srebrenici jula 1995. godine.

– Neposredan povod za razmatranje Izvještaja Komisije Vlade RS-a od 15. decembra 2003. godine, je to što su “Majke Srebrenice” predale njemačkim vlastima spisak s imenima više od 22.000 Srba koji su, prema njima, učestvovali u “genocidu” u Srebrenici – naveo je Dodik u zahtjevu.

Kaže da je najavljeno ustupanje spiska i drugim državama. Dodik će podnijeti i uvodno izlaganje na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS-a o izvještaju Komisije za Srebrenicu.

“Predsjednik RS Milorad Dodik pokušava da spere ljagu koja je bačena na Republiku Srpsku izvještajem o Srebrenici, koji je tadašnja vlast Srpske usvojila pod pritiskom međunarodne zajednice”, izjavio je portparol SNSD-a Radovan Kovačević.

“Taj dokument iskorišten je i kao povod za pravljenje spiska od 22.000 pripadnika Vojske Republike Srpske protiv kojih danas potpuno neosnovano i nelegitimno istragu vodi njemačko pravosuđe, što moramo da spriječimo”, istakao je Kovačević.

Na pitanje Srne da prokomentariše izjavu nekadašnjeg visokog predstavnika u BiH Kristijana Švarc-Šilinga da je inicijativa da Narodna skupština Srpske raspravlja o reviziji ovog izvještaja “Dodikov izborni manevar”, Kovačević je naglasio da je posljednji koji bi trebalo da komentariše ovu inicijativu predsjednika Republike jedan visoki predstavnik, pa bio on i Kristijan Švarc-Šiling.

“Svi znamo da su visoki predstavnici ubice demokratije, vladavine prava i zakona. Oni su smjenjivali legalno izabrane predstavnike naroda, donosili zakone koji su samo po njihovoj volji, mijenjali ustav, prijetili i prijetnje provodili. Frapantno je da čak i sam Švarc-Šiling kaže da je izvještaj donesen pod pritiskom OHR-a, što pokazuje da on i dalje smatra da je diktatorsko ponašanje lorda-protektora za BiH legitimno”, naglasio je Kovačević.

Bošnjački političari su osudili Dodikovu inicijativu.

Otvoreno pismo Dodiku: Ima li kraja Milorade?