Nova žičara i sistem za vještačko osnježivanje na Bjelašnici
Direktor Kantonalnog javnog preduzeća ”ZOI'84” Midhat Hubijar i predstavnik Konzorcija izvođača radova iz poljske firme ”Supersnow Spolka Akcyjna” Rafael Topolski potpisali su danas Ugovor o projektovanju i izgradnji vertikalnog transporta i sistema za vještačko osnježivanje na olimpijskoj planini Bjelašnica.
Uz poljsku firmu, u Konzorciju izvođača radova su i švicarska kompanija ”Bartholet Mashinenbau AG” i sarajevsko preduzeće MGBH d.o.o.
Kako je naglasio direktor Hubijar, realizacijom ovog ugovora bit će projektovani, a zatim i izgrađeni nova žičara i sistem za vještačko osnježivanje kompletne trase.
– Planirano je da se od Babinog Dola do međustanice izgradi šestosjedna žičara, a od međustanice do vrha Bjelašnice četverosjedna žičara. Sistem osnježivanja bit će izgrađen na kompletnoj trasi 1 do okretne stanice šestosjeda i trase 3, poznatije kao Donja Kolijevka, sa spojnim putem prema trasi 1 do okretne stanice šestosjeda – pojasnio je direktor Hubijar.
Zahvalio je Vladi Kantona Sarajevo na podršci koju je pružila KJU ”ZOI ‘84”.
Potcrtao je da će instalacijom nove opreme na skijalištu, olimpijske planine steći naoptimalnije uvjete za pružanje najkvalitetnije usluge u ovoj vrsti poslovanja.
Prema riječima direktora Hubijara, pri kraju je izrada izvedbenog projekta i rok za njegovo dostavljanje je kraj ovog ili početak sljedećeg mjeseca za kada je najavljen i početak izvođenja radova na ovoj planini, a čeka se i izdavanje urbanističke saglasnosti nadležne Općine Trnovo.
– Dinamika i završetak radova će svakako ovisiti od vremenskih uvjeta, a planiran je završetak radova u sljedećoj 2017. godini – najavio je Hubijar.
Uime Konzorcija izvođača radova Rafael Topolsky je izrazio zadovoljstvo da su učesnici rekonstrukcije skijališta na Bjalašnici, kako je istakao, vrlo poznatog i popularnog s obzirom na Olimpijadu iz 1984. godine.
Kantonalni premijer Elmedin Konaković je istakao da je rekonstrukcija vertikalnog transporta na Bjelašnici jedan od kapitalnih, a možda i najznačajnih projekata, turističkog i ekonomskog karaktera.
– Osigurali smo 16 miliona KM kolika je procjena da je potrebno za ovu fazu rekonstrukcije. Jedina dilema koju imamo je da li ćemo poremetiti skijašku sezonu – kazao je Konaković.
Ministar Šabić je istakao da je turizam najbrže rastuća grana privrede u Kantonu Sarajevo koja bi trebala doprinijeti unapređenju ponude posebno u zimskoj sezoni i vraćanju starog sjaja Sarajevu, kako bi postalo konkurentno skijalištima u okruženju, saopćila je Pres služba KS-a.