Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Nikšić: Kriza vlasti predugo traje, rješenje su vanredni izbori

BiH

niksic nermin1

Siguran sam da ovo stanje odgovara onima koji su trenutno u vlasti, jer bez ikakve odgovornosti krčme imovinu FBiH. Od njih ne očekujem podršku inicijativi za izmjene Izbornog zakona, kojom bi se omogućilo raspisivanje vanrednih izbora. No, očekujem je od svih drugih, jer treba da shvate u kakvoj situaciji se nalazimo. Ako ovakvo stanje potraje, nikome neće biti u interesu da 2018. godine preuzme vlast, jer jednostavno neće biti mehanizama za rješavanje nagomilanih problema, poručio je u razgovoru za Vijesti.ba Nermin Nikšić, predsjednik SDP BiH i zastupnik ove stranke u Federalnom parlamentu.

Danas se ste sastali sa visokim predstavnikom Valentinom Inckom. Šta su bile teme razgovora?

U načelu smo razmijenili informacije i mišljenja o trenutnom stanju vlasti u BiH. Prenio sam jasne stavove SDP BiH da je očito da je vlast u dubokoj krizi i kako ništa ne pokušava da uradi na tom planu. Informisao sam visokog predstavnika kako ni javnosti, ni zastupnici, a ni političke partije nisu upoznati sa sardžajem reformske agende, a da se od nas traži bjanko podrška. Bio je jako iznenađen tom činjenicom.

Osim toga, bilo je govora i o stajalištu SDP BiH, o našem viđenju izlaska iz ove krize. Ona zaista predugo traje, te sam visokom predstavniku poručio da, ukoliko se u normalnom roku ne formira stabilna parlamentarna većina, potrebno je učiniti sve da se osigura prostor za vanredne izbore.

Smatrate li neobičnim činjenicu da je reformska agenda, na neki način, obavijena velom tajne? Zašto javnost nije upoznata sa kompletnim njenim sadržajem.

Zvanično, o sadržaju nisu upoznati ni zastupnici, ni predstavnici političkih stranaka. Logično, snalazimo se na određene načine da dođemo do agende i vidimo šta ona sadrži. Jasno je zašto se krije od javnosti – u njoj je predviđeno pristajanje na sve uslove. Dakle, ko god se sjetio da postavi neki uslov vlasti, oni su na to pristali radi opstanka na vlasti. Pristali su na prodaju BH Telecoma, Elektroprivrede, na ponižavajuće uslove i odnose prema radnicima u predloženim izmjenama Zakona o radu.

Sve su prilike da FBiH eventualnu novu parlamentarnu većinu neće dobiti prije jeseni. Je li to, prema Vašem mišljenju, normalan rok?

Mislim da je to predugo. No, očitno čelnike SDA i HDZ BiH ne interesuje ozbiljan razgovor o tome, niti ih interesuje da rješavaju probleme građana. Oni su današnjom sjednicom Vlade pokazali da ih interesuje da na ključne pozicije u javnim preduzećima dovedu ljude koji su bili akteri niza afera i krivičnih postupaka. Očito da su im oni bitniji i od građana i od trenutnog stanja.

Uprkos činjenici da ne postoji parlamentarna većina, Vlada donosi odluke poput prodaje vlasništva u kompanijama Aluminij, AcelorMittal, Bosnalijek, Energoinvest, Energoinvest komet, Energopetrol, Fabriku duhana Sarajevo i Sarajevo osiguranje.

Mislim da nije normalno da Vlada koja nema parlamentarnu većinu donosi takve odluke. Svjedoci smo da ovdje mnogo stvari nije normalno. To dokazuje i šta je želja koalicionih partnera. Zanima ih da zaposjednu kapital koji posjeduje FBiH, a ono što ne mogu da zaposjednu, to da prodaju kako bi zakrpili budžetske rupe.

Očito je da neće doći do nastavka aranžmana sa MMF-om. Šta je plan B?

Pomalo se zaboravlja da je u istoj situaciji bila i Vlada na čijem sam čelu bio. Mi smo izabrani u martu, a već u junu su nam predstavnici MMF-a rekli da neće biti ništa od nastavka aranžmana, da neće biti tranši i da ćemo u septembru bankrotirati. Tada su nam predložili plan B – prodaju Telecoma i Elektroprivrede. Odbili smo to, jer je naš plan B bio pokretanje investicionog ciklusa i radova na Koridoru 5C, autoputu, investicije u rudnike, kresanje javne potrošnje. To se pokazalo dobrim. Samo djelimično se ispunila prijetnja MMF-a. Nismo dobili novac, ali nismo ni bankrotirali.

Danas, jednostavno je neka kataklizma, jer je MMF rekao da neće biti tranše. Niko i ne pokušava da to riješi, osim što su odmah pristali na prodaju Telecoma i Elektroprivrede. Kao opravdanje koriste “fali nam novac”. No, kada se taj novac potroši, šta ćemo onda? To nije rješenje. Ključ je u pokretanju investicionih ciklusa.

Šta se dešava sa inicijativom SDP BiH o izmjenama Izbornog zakona BiH, kojim bi se omogućilo uvođenje vanrednih izbora?

Mi ćemo uskoro proslijediti inicijativu državnom Parlamentu. Svjesni smo da to neće ići lako, ali se nadam da će većina poslanika shvatiti u kakvoj se situaciji nalazimo, odnosno da je nemoguće da se valjamo u blatu naredne tri godine, odnosno naredne opšte izbore.

Siguran sam da ovo stanje odgovara onima koji su trenutno u vlasti, jer bez ikakve odgovornosti krčme imovinu FBiH. Od njih ne očekujem podršku. No, očekujem je od svih drugih, jer treba da shvate u kakvoj situaciji se nalazimo. Ako ovakvo stanje potraje, nikome neće biti u interesu da 2018. godine preuzme vlast, jer jednostavno neće biti mehanizama za rješavanje nagomilanih problema.