Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

nema šale

Nedoumice oko zabrane pušenja: Narednih šest mjeseci samo upozorenje za ugostiteljske objekte, po jedanput

vedran marcinko
FOTO: Fena
Vedran Marčinko

Završili smo sa pušenjem u javnim zatvorenim prostorima i približavamo se standardima iz zapadnog svijeta – naglasio je Vedran Marčinko

Ozvaničen je završetak prilagodbe i počinje primjena pravilnika o zabrani pušenja u zatvorenim prostorima u Federaciji Bosne i Hercegovine, a time i kontrole i eventualne kazne za nepoštivanje.

Pomoćnik federalnog ministra zdravstva za pravne poslove i EU integracije Vedran Marčinko kazao je na konferenciji za novinare da je Pravilnik o uslovima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja stupio na snagu prije šest mjeseci i danas je završen taj period prilagodbe. Od danas inspektori izlaze na teren i kontroliraju kako se primjenjuju rješenja. 

Prema njegovim riječima, važna stavka je da nisu predviđene prostorije za pušenje u npr. javnim ili privatnim preduzećima. Dodao je da postoje četiri izuzeća od zabrane pušenja. Izuzeti su ugostiteljski objekti u kojima mora biti primijenjen Pravilnik koji je stupio na snagu, hotelske sobe, zdravstvene ustanove koje se bave mentalnim zdravljem i aerodromi koji imaju kabine za te namjene. 

– Od danas narednih šest mjeseci samo je upozorenje za ugostiteljske objekte, po jedanput. Ovo je zakonsko rješenje koje se mora poštivati. Inspektori rade svoj posao u skladu sa svojim nadležnostima. Imaju zakonske ovlasti, koje su im date. Završili smo sa pušenjem u javnim zatvorenim prostorima i približavamo se standardima iz zapadnog svijeta – naglasio je.

Kolike su kazne

Marčinko kaže da je kazna za fizičko lice, koje kao gost u ugostiteljskom objektu krši zakon, iznosi 100 KM. Za pravna lica raspon kazne je od 1000 do 5.000 KM. To su pravne osobe i osobe koje vode odnosno prokuristi koji vode to društvo, odnosno djelatnost, u ugostiteljskom objektu. 

Najavio je tehničke izmjene, u narednih šest mjeseci, da bi zakon bio što efikasniji. Precizira da su u komunikaciji sa inspekcijama iz svih djelova Federacije BiH, predložene neke izmjene i dopune zakona i trenutno Federalno ministarstvo zdravstva radi na tome u suradnji sa Udruženjem PROI. 

Izvršna direktorica Udruženja PROI Jasmina Čerkić pozdravila je visok stupanj odgovornosti ugostitelja, poslodavaca, pravnih i fizičkih lica koji su već uskladili poslovanje i primjenili zakon u maksimalnoj mjeri. 

– Inspekcije su već na terenu, obavljaju posao u skladu sa ingerencijama. Mi nastavljamo raditi na implementaciji kampanje, podržavanju institucija u smislu provođenja tog zakona. Okupili smo preko sto inspektora svih nivoa nadležnosti, identificirali šta su izazovi na terenu, šta je potrebno dalje raditi kako bi imali maksimalno efikasan zakon u narednim mjesecima – kazala je.

Naglašava da će u narednih šest mjeseci biti intenziviran rad inspekcija, kako bi se što prije vidjeli rezultati.

Pravilnik o uslovima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja, koji je stupio na snagu prije šest mjeseci, predstavlja važan dio Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje koji ima za cilj zaštitu i unaprjeđenje zdravlja stanovništva. Tim zakonom su jasno definisani uslovi pod kojima se mogu odrediti posebni prostori za pušenje, kao i izuzeci od zabrane.

Današnji datum označava kraj perioda prilagodbe za poslovne subjekte

Današnji datum označava kraj perioda prilagodbe za poslovne subjekte, koji su bili u obavezi uskladiti svoje poslovanje sa podzakonskim aktima. Prostori koji ne ispunjavaju propisane uslove odsad podliježu opomenama za ispravljanje nepravilnosti. Ovo je značajan korak u procesu osiguravanja zdravijeg i sigurnijeg okruženja za sve građane Federacije Bosne i Hercegovine.

Zakon o kontroli duhana, koji je već donio vidljive rezultate, zabranjuje pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima, mjestu rada i privatnim vozilima u kojima se nalazi maloljetno lice. Posebno se naglašava zabrana pušenja u privatnim vozilima kad su prisutna maloljetna lica, čime se dodatno štiti zdravlje najosjetljivijih kategorija društva.