Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Sud BiH

Naredne sedmice statusna konferencija na suđenju Dodiku i Lukiću

Foto: Armin Durgut/PIXSELL

Optuženi za nepoštivanje odluka visokog predstavnika

Sud Bosne i Hercegovine je u ponedjeljak, 30. decembra, zakazao statusnu konferenciju u predmetu protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića, optuženih za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.

Nije sposoban da prisustvuje ročištima

Nastavak suđenja, koji je bio zakazan za ovaj dan, odgođen je nakon što je tim ljekara iz Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš” u Sarajevu u svom vještačenju dao mišljenje da prvooptuženi Dodik trenutno nije sposoban da prisustvuje ročištima.

Goran Bubić, Dodikov advokat, potvrdio je za Detektor da će u ponedjeljak biti održana samo statusna konferencija s braniocima, na kojoj će biti razgovarano o daljnjem toku suđenja. Bubić će ostale detalje iz medicinskog vještačenja iznijeti na tom ročištu.

Ovo je drugo zaredom odgađanje ročišta u ovom predmetu zbog zdravstvenog stanja Dodika.

Predsjednik Republike Srpske Dodik i vršilac dužnosti “Službenog glasnika RS-a” Miloš Lukić su optuženi da su od 1. do 9. jula 2023. u Banjaluci, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, preduzimali radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.

Zaključci NSRS

O zakazivanju suđenja i njegovom odgađanju prošle sedmice raspravljala je i Narodna skupština Republike Srpske (NSRS), čiji zastupnici su usvojili zaključke u kojima pozivaju Dodika i Lukića da se ne odazovu na suđenje u Državni sud sve dok se predsjednik RS-a ne oporavi.

Na ovakve zaključke stigle su brojne osuđujuće reakcije, između ostalih i ambasada Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke, Francuske i Italije, Delegacije Evropske unije u BiH i specijalnog predstavnika EU u našoj zemlji, u kojima se navodi da su zaključci NSRS-a antidejtonski i direktno podrivaju autoritet institucija vladavine prava na državnom nivou i put BiH ka euroatlantskim integracijama.

“U trenutku kada formalno otvaranje pregovora za pristupanje EU nikada nije bilo bliže, povratak političkim blokadama imao bi negativne posljedice za sve građane BiH, od kojih većina podržava pristupanje EU”, navodi se u pismu ambasada objavljenom na mreži X.