Fokus.ba saznaje
Nakon smrti migranata, među njima majke i bebe: Nešić dobio pismo od UNHCR-a!
Nešiću se skreće pažnja da BiH mora preuzeti brigu nad migrantima. Tragedija na Drini koja je odnijela 12 života pokazala i izbjegavanje odgovornost s bh. strane
Međunarodna organizacija UNHCR, kako saznaje Fokus, uputila je pismo ministru sigurnosti BiH Nenadu Nešiću, u kojem mu skreće pažnju na potrebu sveobuhvatnog plana za tranziciju u upravljanju migracijama i azilom sa međunarodnih organizacija na institucije BiH.
Iako je pismo, koje potpisuje predstavnica UNHCR-a u BiH Lucie Gagne napisano u kurtoaznom tonu, ono je, kako smo saznali, isprovocirano strašnom tragedijom koja se u noći sa 21. na 22. avgust desila na rijeci Drini u mjestu Vrhpolje kod Ljubovije, a u kojoj je živote izgubilo 12 migranata koji su ilegalno pokušali preći iz Srbije u BiH.
Akcija spašavanja
Prema objavljenim informacijama, među onima koji su smrtno stradali bili su majka i njena devetomjesečna beba, kao i 15-godišnji mladić. U spašavanju migranata uglavnom su učestvovali pripadnici međunarodnih organizacija IOM i UNHCR, dok je, prema izjava volontera koji su učestvovali u akciji spašavanja, Granična policija BiH migrante namjeravala vratiti u Srbiju. Ova akcija je jedna u nizu dokaza da migrantima u BiH nema ko pomoći, odnosno da se sve svelo na aktivnosti volontera i međunarodnih organizacija.
Da je to tako govori i činjenica da su preživjeli migranti smješteni u Prihvatni centar Ušivak, lokaciju koja je neprikladna za djecu, zbog čega je humanitarna organizacija World Vision zatražila njihovo izmještanje u Jezuitsku sigurnu kuću.
U pismu UNHCR-a se navodi da bi sveobuhvatni plan trebao da obuhvati i pružanje svih usluga koje su trenutno dostupne migrantima, tražiteljima azila i izbjeglicama u BiH, a posebno u prihvatnim centrima. Podsjeća se da je UHCR Ministarstvu sigurnosti lani predstavio dokument sa modelom koordinacije.
12 Geflüchtete ertranken letzte Woche im Grenzfluss Drina zwischen Bosnien und Serbien. Unter ihnen nicht nur eine Mutter mit ihrem 9 Monate alten Baby, sondern auch die jungen Syrer Mustafa und Mohammed (beide 15 Jahre alt) sowie ihr älterer Verwandter Abdulwahed (20 Jahre alt).… pic.twitter.com/Y3LRme1hVL
— Kid Pex (SOS Balkanroute) (@Kid_Pex) August 30, 2024
Međutim, ističe se u pismu, prijedlog koje je Ministarstvo sigurnosti dostavilo Vijeću ministara za donošenje odluke o osnivanju interresorne radne grpe za pripremu plana tranzicije u upravljanju migracijama sa međunarodnih organizacija na institucije BiH fokusira se na upravljanje privremenim prihvatnim centrima, a ne obuhvata sve usluge koje se pružaju korisnicma centara i ne pokriva sve aspekte koji se odnose na azil i međunarodnu zaštitu.
Ko je još dobio pismo
Ovo je UNHCR-u, kaže se, potvrđeno i na sastanku održanom 22. avgusta sa Nešićevim šefom kabineta Mlađanom Božovićem i drugim sudionicima. U pismu se navodi da UNHCR godinama pruža sveobuhvatnu pomoć BiH u ovom segmentu, ali s obzirom na mješoviti migracioni kontekst, od Ministarstva sigurnosti se traži da se posveti funkcionisanju sistema azila i međunarodne zaštite odnosno uslugama koje sljeduju migrante.
Drugim riječima, kako su za Fokus kazali eksperti iz nekoliko institucija koji su upućeni u ovu problematiku, prevelik je oslonac bh. vlasti na strane organizacije. EU i druge organizacije jesu spremni dati novac, ali brigu o migrantima treba preuzeti BiH.
Inače, navedeno pismo iz UNHCR-a poslano je i direktoru Granične policije BiH Žarki Laketi, zatim ministru za ljudska prava i izbjeglice Sevlidu Hurtiću, te ministru pravde i ministrici civilnih poslova Davoru Bunozi i Dubravki Bošnjak.