Bosanska Dubica
Nakon napada na džamiju počinioci uputili izvinjenje: “Zajedno smo otišli na kafu”
Džamija je izgrađena početkom 17. vijeka. Harem džamije proglašen je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. Srušena je početkom agresije na BiH, 1992. godine, a obnovljena i otvorena 10. augusta 2003.
Nakon što je policija identificirala počinioce napada na Čaršijsku džamiju u Bosanskoj Dubici, jučer su oni u pratnji roditelja posjetili Medžlis Islamske zajednice Bosanska Dubica, prenosi Anadolu Agency (AA).
U razgovoru sa predsjednikom medžlisa Amirom Draganovićem, glavnim imamom Safet ef. Beganovićem i Merzuk ef. Kozlićem počinioci su izrazili kajanje i zatražili da im se oprosti.
“U razgovoru sa počiniocima osjetili smo istinsko kajanje i iskrene riječi izvinjenja. Nije nam drago što je došlo do susreta ovim povodom, ali nam je drago što smo čuli riječi iskrenog kajanja i izvinjenja. Rado smo prihvatili poziv roditelja da posjete Medžlis jer ljudi su skloni griješenju, a veličinu čovjeka čini kajanje, traženja oprosta, i prihvatanje ruke izvinjenja”, izjavio je za MINA-u glavni imam Safet ef. Beganović.
Beganović je istakao kako je potrebno graditi i održavati dobre komšijske odnose, te kako je ovaj susret s počionicima i njihovim roditeljima, u tom smislu vrlo važan.
Iz Medžlisa su još potvrdili kako su roditelji ponudili da plate troškove sanacije štete pričinjene na džamiji.
“Nakon susreta u Medžlisu na poziv roditelja svi smo zajedno otišli na kafu, jer kako su kazali počinioci, puno im znači da javnosti pošalju poruku iskrenog kajanja i s druge strane razumijevanja”, dodao je imam Beganović.
Napad na džamiju osudio je i načelnik opštine Radenko Reljić, koji je ponudio da opština sanira nastalu štetu.
Napad na Čaršijsku džamiju u kojem je razbijen prozor i oštećena fasada, desio se 13. januara ove godine. Napadi i verbalna vrijeđanja u prostoru oko ove džamije nisu rijetka pojava. Posljednji napad desio se u oktobru prošle godine.
Džamija je izgrađena početkom 17. vijeka. Harem džamije proglašen je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. Srušena je početkom agresije na BiH, 1992. godine, a obnovljena i otvorena 10. augusta 2003. godine.