dom naroda fbih
Nakon glasanja međusobne optužbe Martinovića i Delića
Ministar rada i socijalne politike Federacije BiH Adnan Delić reagirao je na optužbe predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta FBiH Tomislava Martinovića, koji je izjavio da je ministar vršio pritisak na delegate zbog neusvajanja Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih
Predsjedavajući Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Tomislav Martinović upozorio je da u posljednje vrijeme sve češće svjedočimo pritiscima na izaslanike Doma naroda Parlamenta FBiH kojima su određene interesne grupe i pojedinci počeli diktirati na koji način će vršiti svoju ustavom zagarantovanu ulogu u ovom najvišem zakonodavnom tijelu vlasti u Federaciji BiH.
-Najnoviji primjer pritisaka na izaslanike u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH dogodio se nakon posljednje sjednice ovog doma, zbog izostanka podrške Nacrtu zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba. Revoltiran neusvajanjem ovog zakona federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić optužio je izaslanike za opstrukciju u uvođenju reda na tržištu rada i odlazak iz BiH. Smatram nedupustivim ponašanje ministra Delića i njegove nekorektne političke kvalifikacije kojima optužuje izaslanike jer su glasali po vlastitoj savjesti, osporavajući njihovo ustavom zagarantovano pravo. Niko nema pravo osporavati ustavni legitimitet i pravo izaslanika da glasuju po svojoj volji i savjesti, navodi u reagiranju predsjedavajući Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Tomislav Martinović.
Delić: Ustavno je pravo građana da znaju kako delegati glasaju
Ministar rada i socijalne politike Federacije BiH Adnan Delić reagirao je na optužbe predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta FBiH Tomislava Martinovića, koji je izjavio da je ministar vršio pritisak na delegate zbog neusvajanja Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih.
Kako je saopćeno iz Ministarstva rada i socijalne politike FBiH, ministar Delić naglašava da njegova reakcija nije bila pritisak na delegate ili zastupnike, već ustavno pravo građana da budu informirani o tome kako njihovi predstavnici glasaju.
“Transparentnost u radu je ključna. Sjednice se prenose javno upravo kako bi građani imali uvid u rad svojih izabranih predstavnika. Delegati bi trebali glasati po svojoj savjesti i u interesu građana. Nemoguće je glasati po savjesti protiv nečega što je za opće dobro građana. Ovaj zakon nije u suprotnosti s interesima bilo kojeg naroda, već je za opće dobro svih građana. Nečuveno je obarati zakon u nacrtu bez da mu se pruži prilika za javnu raspravu i konačno usvajanje,” istaknuo je ministar.
Ministar je također kritizirao delegate koji su bili suzdržani prilikom glasanja ili su napustili sjednicu bez opravdanog razloga, naglašavajući da su time poslali jasnu poruku građanima da ne rade u njihovom interesu.
“To je neodgovorno i neprofesionalno. Svi mi koji radimo u službi naroda moramo početi izvršavati svoje obaveze transparentno i odgovorno. Vrijeme je za ozbiljne promjene u našem društvu,” zaključio je ministar, navodi se u saopćenju.