"Za svako novo srce"
Naknade za porodilje u jednom kantonu 100 KM u drugom 300, a u trećem 1.200 KM: Nije pravedno
Tako u Kantonu 10 iznos porodiljske naknade za nezaposlene porodilje iznosi tek 100 KM, u Posavskom kantonu 300 KM
Prava i naknade za porodilje i druge naknade se značajno razlikuju u kantonima diljem Federacije Bosne i Hercegovine. Westminster fondacija za demokratiju (WFD) je, uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, pokrenula kampanju “Za svako novo srce” s ciljem izjednačavanja i harmonizacije pravnih propisa.
“Situacija se drastično razlikuje u 10 kantona FBiH, a to značajno utiče na kvalitet života cijelih porodica. Tako u Kantonu 10 iznos naknade za nezaposlene porodilje iznosi tek 100 KM, u Posavskom kantonu 300 KM, a u Zapadnohercegovačkom kantonu 350 KM. U Kantonu Sarajevo ta naknada je viša od 1.200 KM. Osim nejednakosti, porodilje se suočavaju s kašnjenjem isplate naknada. Zbog svega toga, neophodno je uspostaviti pravedniji sistem u kojem će sve porodilje u FBiH imati jednak minimum zagarantovanih prava u ovom segmentu”, ističu iz WFD.
Ujednačiti naknade za porodilje u kantonima Federacije Bosne i Hercegovine
Kampanju “Za svako novo srce” provodi WFD u sklopu projekta “Borba protiv govora mržnje i retorike podjela u političkom diskursu”, i uz saradnju sa grupom kantonalnih zastupnica kako bi prava iz oblasti zaštite majki i majčinstva bila ispoštovana i kako bi se pronašao način za eliminaciju diskriminacije porodilja na osnovu mjesta prebivališta, visine zarade, ali i statusa u pogledu zaposlenja.
Rezultat te saradnje je i jedinstvena publikacija “Ka ujednačavanju naknada za porodilje u kantonima Federacije Bosne i Hercegovine: preporuke i inicijative za unapređenje”.
Publikacija daje analizu stanja i pravnog okvira u kantonima FBiH u vezi s naknadama za porodilje, uz preporuke konkretnih koraka za pojedinačne kantone za unapređenja u ovoj oblasti.
U proteklom periodu održane su radionice sa kantonalnim zastupnicama, pravnim ekspertima, ali i predstavnicima Agencije za ravnopravnost spolova BiH, Federalnog ministarstva rada, Ureda Ombudsmena za ljudska prava u BiH i drugih relevantnih institucija.
Zaključeno je da mogućnost da kantoni svojim propisima uređuju ovu oblast otvora prostor za rast neujednačene pravne prakse i diskriminacije. To naglašava socijalnu nejednakost i dovodi u pitanje efikasnost pronatalitetnih politika.
Ukoliko želite dati svoj doprinos ovoj inicijativi i naporima da se svaka žena osjeća sigurno i podržano u jednoj od najvažnijih faza svog života, pozivamo vas da popunite anketni upitnik na web stranici.