Kuti Livač
Mještani sela nedaleko od Mostara vode borbu protiv kamenoloma: “Studija puna nelogičnosti”
Federalno ministarstvo okoliša i turizma organizovalo je javnu raspravu sa mještanima o ocjeni Studije o procjeni utjecaja na okoliš i izdavanja okolišne dozvole za projekt otvaranja kamenoloma. Iz Udruženja Eko Kuti naglašavaju da je studija prepuna nelogičnosti
Borba mještana naselja Kuti Livač protiv kamenoloma u njihovom naselju traje godinama. Do danas nije realiziran Zaključak, kojim se Gradsko Vijeće Mostara obavezalo da će kamenolom biti uklonjen iz Prostornog plana. Federalno ministarstvo okoliša i turizma organiziralo je prvi put sa mještanima javnu raspravu u ponovnom postupku o ocjeni Studije o procjeni utjecaja na okoliš i izdavanja okolišne dozvole za projekat otvaranja kamenoloma, navodi BHRT.
Nekoliko je razloga zašto mještani ne žele kamenolom u svom naselju. Jedan od glavnih je, kako kažu, taj što pristupni put koji je ponuđen investitoru na korištenje prelazi preko privatnih parcela mještana, a osim toga, nije upisan u Prostorni plan Grada.
Osim ovog, kao dva bitna razloga mještani navode i udaljenost najbližih kuća koja iznosi samo 137 metara od prvih kuća. Ujedno je ovo i povratničko mjesto u koje se starosjedioci nakon rata nisu vratili, a ako se kamenolom pokrene, onda od povratka, kažu za BHRT, definitivno nema ništa.
-Ja živim u Gacku gdje imam kamenolom četiri kilometra od kuće, ja iako sam star i gluh osjetim svaku detonaciju podrhtavanje tla, a ne ovo više glave… Ovaj put sam ja dao preko svoga. Ujutro ako počne kamenolom, ja ću pred auto leći, život ću dat ali neće preko mog ići – kaže mještanin Milovan Lazo.
-Kako ću se vratit? Zamisli sad svaki dan da ti puca iznad glave, kamenja. Kako bi ovo brdo, sve bi sletilo ovamo u selo. Ja ne mogu ovo nikako shvatiti – kaže mještanin Siniša Lazo.
Federalno ministarstvo okoliša i turizma organizovalo je javnu raspravu sa mještanima o ocjeni Studije o procjeni utjecaja na okoliš i izdavanja okolišne dozvole za projekt otvaranja kamenoloma. Iz Udruženja Eko Kuti naglašavaju da je studija prepuna nelogičnosti.
-Iza naših leđa možemo vidjeti kako oni navode suhi potok Sušicu, sami se možete uvjeriti da to nije suhi potok. Teče, ona izvire u samom ležištu kamenoloma. Na studiji se navodi da je on suhi potok i da ne postoji kaže Aner Omanović, predsjednik Eko udruge „Kuti“.
Predstavnici ministarstva su kazali za BHRT da nemaju dozvolu za davanje izjava. Oglasili su se pravni zastupnici turskog investitora zainteresovanog za kamenolom. Kažu da su tvrdnje mještana neutemeljene.
Moj glavni argument je da strane investitore država BiH i njeni niži organi vlasti ne smiju diskriminirati. Proučili smo čitav niz predmeta u kojima je izdata okolinska dozvola, koji u odnosu na ovaj projekat sigurno nemaju manji utjecaj na okoliš nego ovaj.
Podsjećamo i da je Kantonalni sud u Sarajevu prošle godine presudio u korist mještana što je bio uslov za provođenje zaključka, kojim se Gradsko Vijeće Mostara obvezalo da će kamenolom biti uklonjen iz Prostornog plana. Do danas taj zaključak nije proveden.