Nakon Dodikove najave
Misija OSCE-a u BiH: Nastavljamo pratiti sve pokušaje podrivanja temeljnih sloboda
“Izražavamo žaljenje što Ministarstvo pravde RS-a, kao predlagač ovog zakona, nije uzelo u obzir ove primjedbe ili pitanja od ključnog značaja”, poručuju iz Misije OSCE-a
Misija OSCE-a u BiH će nastaviti pratiti sve pokušaje podrivanja temeljnih sloboda i zalagati se za njihovu zaštitu.
Ovo je za Fenu rečeno iz Misije OSCE-a, na molbu za komentar najave predsjedniika RS Milorada Dodika da će se na idućoj sjednici Narodne skupštine RS donijeti zakon o nevladinim organizacijama i on će biti rigorozniji nego što je bio ranije predloženi zakon koji je povučen iz skupštinske rasprave.
-Bit će rigorizniji nego onaj koji smo ponudili jer smo htjeli da napravimo neki kompromis, a pošto niste htjeli kompromis, nego ste vi htjeli da upravljate, sada ćete dobiti zakon koji će biti rigorozan – rekao je Dodik tokom vikenda.
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, u skladu s preporukama Ureda OSCE-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) i Evropske komisije Vijeća Evrope za demokratiju kroz pravo (Venecijanska komisija), još jednom izražava zabrinutost zbog planiranog donošenja Zakona Republike Srpske o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, često nazivan zakon o „stranim agentima“.
-Čini se da je nacrt predstavljen 2025. godine u skladu s tekstom predloženim 2024. godine i, kao takav, ozbiljno može ugroziti zaštićenost ljudskih prava i temeljnih sloboda u RS-u – smatraju u Misiji.
Kao što je istaknuto u Zajedničkom mišljenju ODIHR-a i Venecijanske komisije iz 2023. godine o nacrtu zakona, Misija ponovo poziva na povlačenje ovog zakona iz procedure jer se njime jasno krše temeljni međunarodni standardi ljudskih prava kojima se štiti sloboda udruživanja i sloboda izražavanja.
-Izražavamo žaljenje što Ministarstvo pravde RS-a, kao predlagač ovog zakona, nije uzelo u obzir ove primjedbe ili pitanja od ključnog značaja – poručuju iz Misije OSCE-a.
Kao što je već naglašeno, naglašavaju, ako bude usvojen, ovaj zakon će neprofitne organizacije i organizacije civilnog društva, koje se finansiraju iz stranih izvora podvrgnuti prekomjernom nadzoru vlade, što je suprotno međunarodnim obavezama Bosne i Hercegovine u pogledu ljudskih prava i obavezama prema OSCE-u u oblasti ljudske dimenzije.
To bi se odnosilo na finansiranje od strane međunarodnih organizacija u čijem je radu BiH suvereno odlučila učestvovati. Konkretno, ovim se zakonom uvode ograničenja na politički angažman, komplikacije po pitanju registracije i izvještavanja te zahtjevne inspekcije.
-Nadalje, etiketa “agenata stranog utjecaja” stigmatizirala bi pripadnike civilnog društva. Zakonom se nameću i stroge kazne organizacijama za koje se utvrdi da ga se ne pridržavaju. Konačno, suprotno demokratskim principima, zakon je izrađen bez odgovarajuće procjene rizika kako bi se utvrdile moguće posljedice ili uzela u obzir činjenica da već postoji dovoljan okvir u RS-u za regulisanje rada neprofitnih organizacija i organizacija civilnog društva – kažu u Misiji OSCE-a.
Kao što je naglašeno u otvorenom pismu šefa Misije OSCE-a u BiH od septembra 2023. godine upućenog Narodnoj skupštini RS-a, Misija nastavlja i dalje pružati podršku organizacijama civilnog društva, braniteljima ljudskih prava i nezavisnim medijima, koji su svi pod sve većom prijetnjom od ovog zakona i drugih regresivnih aktivnosti u RS-u.
-Misija će nastaviti pratiti sve pokušaje podrivanja temeljnih sloboda i zalagati se za njihovu zaštitu. Ostajemo na raspolaganju da pružimo tehničku pomoć kako bi se osiguralo da su sve zakonodavne inicijative usklađene sa obavezama prema OSCE-u te sa međunarodnim standardima – rečeno je Feni iz Misije OSCE-a.