Mandra: Novac za dječaka iz Kaknja skupljao cijeli svijet
Kada se cijela zajednica uključila, lokalna i globalna, za 48 sati je prikupljeno 130.000 konvertibilnih maraka (više od 65.000 eura), koliko je bilo potrebno za liječenje Evelina Alajbegovića iz Kaknja. Donacije su dolazile sa svih strana, granica nije bilo, a veliku pažnju privukao je potez općine Kakanj koja je odustala od organiziranog dočeka Nove godine i izdvojena sredstva za slavlje, njih 5.000 eura, preusmjerila na liječenje svog malog sugrađanina. Informaciju da su prikupljena potrebna sredstva za Al Jazeeru je potvrdio načelnik ove općine Nermin Mandra.
„Drago nam je da je ta pažnja rezultirala da Vam u ovom trenutku možemo reći da smo za 48 sati sakupili potreban iznos za liječenje 7-godišnjeg Evelina“, istakao je Mandra, te zahvalio se svima koji su učestvovali u akciji.
„To su skupili osnovci po školama po cijeloj Bosni i Hercegovini, to su skupili volonteri na ulicama, to su skupili iz Udruženja poslodavaca općine Kakanj koje je marljivo radilo ovih 48 sati i sva bosanskohercegovačka, europska i svjetska humana javnost jer su uplate dolazile od SAD i našeg Mirze Teletovića, europskih raznih gradova, do Pala, Ljubuškog, Mostara, Bihaća, Sarajeva.“
Još preostaju molitve
Načelnik Općine Kakanj dodaje kako svima „ostaje da molimo Boga da on ozdravi, da ljekari odrade šta je u njihovom domenu“. Evelin Alajbegović ima dijagnozu tumora na mozgu. Samo nekoliko doktora na svijetu ga može operirati. Klinike iz Hannovera, Berlina i Istanbula su prihvatile da operiraju dječaka, a sama operacija košta 130.000 KM uključujući sanitetski aviotransport.
„Iako je neugodna prilika, riječ je o liječenju 7-godišnjeg dječaka i teškoj bolesti, ona je jedna humana misija, ne samo Kaknja već cijelog regiona. Mislim da smo tu pokazali karakter, humanost i jedinstvo koje se teško viđa“, kazao je.
Za samu inicijativu za otkazivanje dočeka Nove godine kaže kako su u Općini poslušali svoje građane.
„Ovo nije neka duboka politička priča, da mi ispunjavamo želje građana. Obzirom da će u neposrednoj blizini, u Sarajevu, biti vjerovatno veličanstven koncert Dine Merlina, a mi tradicionalno organiziramo doček Nove godine na otvorenom., pitali smo se da li ima smisla da to radimo. Pa smo pitali građane šta misle o tome, da nas posle ne bi napadali kad mi, eventualno otkažemo i onda je potekla inicijativa naših sugrađana da ta sredstva usmjerimo na liječenje našeg malog sugrađanina. To smo uvažili i to je izazvalo veliki interes u regionalnoj javnosti“, govori Mandra.
Mnogima treba pomoć
Podcrtava angažman Udruženja poslodavaca općine Kakanj, ali i svih drugih koji su učestvovali u akciji.
„Oni iz Udruženja su to koordinirali sve, a mi smo bili podrška i stavljam akcenat na njihov angažman ali i svih drugih. Zaista bez pomoći svih iz cijele BiH i svijeta ne bi uspjeli ovako brzo, jer je zaista takva bolest u pitanju da se mora hitno intervenirati“ kaže prvi čovjek općine Kakanj.
Na upit da li se i drugi trebaju povesti primjerom ove Općine, odgovara kako mu je neugodno da on šalje neke poruke drugima šta trebaju činiti i odricati se, „svako zna ambijent u kojem se živi“.
„Moram i ja priznati da nisam očekivao publicitet i pažnju, ali on je tako dobro došao da mobiliše sve ljude dobre volje da pomognu našem malom sugrađaninu i on je dobro došao da se ova akcija završi. Bezbroj je situacija na koje možemo uticati i pomoći građanima BiH i šire, jer kada su humane akcije u pitanju tu nema granica nikakvih i potrebna je širina kod svih nas da to prepoznamo.“
„Možda smo mi u BiH malo opterećeni svim drugim problemima, pa nekad zaboravimo na ovo, no upravo na ovakvim socijalnim problemima može se puno toga uraditi uz malo više organizacije, možda i sistemske organizacije u sferi socijalne politike i zdravstvene. Mislim da imamo još mnogo potencijala za ovakve i slične slučajeve, gdje je potrebno više sredstava da zajedno budemo u misiji rješavanja problema.“
Brojne krize u BiH
Mandra podcrtava kako je BiH država koja je u mnogim segmentima u krizi – finansijskoj, političkoj, pa i tehničko-tehnološkoj.
„Postoje neke stvari koje se zaista ne mogu raditi u BiH, posebno komplicirani medicinski zahvati, vidimo svakodnevno iz medija da je potrebno liječenje u inostranstvu. Mi imamo i lokalne probleme, nešto ne može u kantonalnoj bolnici, mora u sarajevskoj klinici i onda je to milion procedura da se jedan pacijent izmjesti iz jednog kantona u drugi.“
„Nedostaje nam u mnogo čemu sistema, ali moramo vjerovati da ga možemo izgraditi, da ovakve akcije posluže kao motivacija u tom sistemu da uradimo više da nam država bude uređenija.“
Ističe kako se ne treba očajavati nad situacijom, već treba uraditi sve da se stvari sistemski rješavaju.
„Ne želim da očajavam niti napadam vlasti i državu, ali trebaju sjesti pametne glave i osmisliti da to nešto bolje funkcioniše. I to se ne može raditi akcijski, već svaki dan. Svako treba da radi onaj posao za koji je zadužen, da se trudi da ga radi što je bolje moguće i svaki dan da se trudi, i ne sumnjam da će rezultati doći“, poručuje načelnik Općine Kakanj Nermin Mandra.