Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Loše stanje u OSBiH: Stara vozila i tone konzervi kojima ističe rok trajanja

os_bih34

Zajednička komisija za odbranu i sigurnost BiH razmatrala je danas i primila k znanju Informaciju o realizaciji Operativnog plana za unapređenje sistema javnih nabavki u Ministarstvu odbrane (MO) i Oružanim snagama (OS) BiH, koju je dostavilo Ministarstvo odbrane BiH.

Nakon rasprave o informaciji usvojeno je i nekoliko zaključaka, među kojima i onaj da se obavezuje MOBiH da Zajedničkoj komisiji nastavi dostavljati informacije o realizaciji zaključaka i Operativnog plana kako bi Komisija mogla tromjesečno imati uvid u stanje i obavljati raspravu o stanju u ovoj oblasti.

Usvojen je i zaključak kojim Zajednička komisija zahtijeva od MOBiH da u što kraćem roku, u svrhu poboljšanja materijalnog statusa profesionalnih vojnih lica, prvenstveno vojnika i civilnih lica na službi u OSBiH, a s ciljem zaustavljanja daljeg odliva vojnika iz OSBiH, završi i dostavi Vijeću ministara BiH na razmatranje neophodne prijedloge odluka, pravilnika i drugih akata za koje je potrebna saglasnost Vijeća ministara BiH, kao i da MOBiH donese svoje interne akte vezane za materijalni satus vojnika i civilna lica na službi u OSBiH.

Zajednička komisija posebno insistira na poboljšanju snabdijevanju OSBiH hranom, te planira u narednom periodu posjetiti komande brigada i drugih jedinica OS kako bi se neposredno uvjerila u stanje logističkog obezbjeđenja.

– Procesi koji se tiču projekata višegodišnjeg planiranja, posebno remonta helikoptera bit će predmet stalnog monitoringa Komisije kao i utvrđivanje zaliha materijalnih sredstava, a sve s ciljem održavanja operativnosti OSBiH, što je prevashodna namjera svih aktivnosti koje preduzima Zajednička komisija – jedan je od prihvaćenih zaključaka.

Predsjedavajući Zajedničke komisije Sifet Podžić je podsjetio da je Zajednička komisija u aprilu održala tematsku sjednicu vezano za problematiku javnih nabavki u Ministarstvu odbrane BiH, te da je tada zaključeno da ih Ministarstvo tromjesečno informira o realizaciji Operativnog plana i plana za unapređenje sistema javnih nabavki u Ministarstvu odbrane i Oružanim snagama BiH.

Podžić je naveo da su članovi Komisije posjetili Komandu 4. pješadijske brigade Oružanih snaga BiH u Čapljini, kao i u skladištu minsko-eksplozivnih sredstava u Gabeli i na licu mjesta se uvjerili u stanje.

– Zajednička komisija je posjetila Komandu 4. pješadijske brigade. Nažalost, i dalje je više nego zabrinjavajuće stanje po pitanju snabdijevanja Oružanih snaga BiH, posebno klasom I, hranom – istaknuo je Podžić.

Po njegovim riječima, u Čapljini, uz izraženo poštovanje i uvažanje pripadnika OS „koji rade vrlo odgovorno i vrlo profesionalno, konstatovali smo da se i dalje radi o neredovnom i nedovoljnom logističkom osiguranju u kontinuitetu“.

– Nedostaju prehrambeni artikli, mlijeko, mliječni proizvodi, svježe voće, povrće, začini i drugo. U zadnje vrijeme nabavljeno je nešto ribe i nešto malo mliječnih proizvoda. Jednolična ishrana direktno krši pravilnik o ishrani, nagomilane su količine zaliha konzervi različitog sastava, kojima već prolazi rok upotrebe. Tu su jedinice primorane da ih vraćaju u logističke baze – ustvrdio je Podžić.

Dodao je da je od nabavljenih 308 tona konzervi za potrebe Oružanih snaga, već je evidentno da se izvjesna količina mora otpisati ili donirati zbog isteka roke upotrebe.

Govorio je i o zastarjelosti opreme koju koriste pripadnici 4. brigade, navodeći da su motorna vozila koja su u upotrebi stara u prosjeku 27 godina i više od 60 posto ih nije operativno.

– Želim izraziti zadovoljstvo, prije svega, reakcijom ministrice i menadžmenta Ministarstva odbrane na naše zaključke, a i ohrabrujućim pomacima koji su napravljeni. Ali, ako se brzo ne reaguje na snabdijevanje vojnika, provenstveno hranom, i ako se ne riješi materijalni status vojnika, upozoravam vas da vrlo brzo možemo izgubiti najveći resurs Oružanih snaga, a to su ljudi, prije svega vojnici – upozorio je Podžić.

Iznio je podatak da je od nove godine do dana posjete članova Zajedničke komisije 26 vojnika prekinulo ugovor sa OSBiH iz 4. pješadijske brigade, a 150 vojnika je iz operativne komande u prošlih šest mjeseci napustilo Oružane snage BiH.

– Mislim da moramo shvatiti da olako gubimo ljude koji vrlo profesionalno izvršavaju svoje zadatke i vrlo profesionalno predstavljaju ovu zemlju u misijama u inostranstvu – naveo je on.

Ministrica odbrane BiH Marina Pendeš je kazala da je jedan od glavnih problema ljudski resursi, „jer ukoliko nema ljudskih resursa, ukoliko nemamo zadovoljnog vojnika, ne možemo imati ni izvršenu zadaću, što se očekuje od pripadnika Oružanih snaga sukladno Zakonu“.

– Analizirali smo sve probleme s kojima se susreće Ministarstvo odbrane BiH i moram reći da to nisu problemi koji su od jučer. To su problemi od same uspostave Ministarstva odbrane – kazala je ministrica Pendeš.

Navela je da su usvojili plan nabavki početkom godine i sukladno planu nabavki slijedi raspisivanje natječaja.

– Što se toga tiče, ne možemo izraziti zadovoljstvo jer smo očekivali da će sa prvih šest mjeseci biti bar 50 posto ispunjeno, ustvari postoje ugovori. Najveća stavka je remont helikoptera 7,4 miliona KM. Niko ne može garantirati da ćemo uspjeti završiti taj remont helikoptera, ukoliko postoje ljudi koji opstruiraju, žale se i kojima nije u interesu da Oružane snage budu operativne. Ja to moram reći, jer postoje određene grupacije kojima to nije u interesu – kazala je ministrica Pendeš.

Zajednička komisija za odbranu i sigurnost BiH na današnjoj sjednici nije podržala Prijedlog zakona o dopuni Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, koji je predložio delegat u Domu naroda Mario Karamatić.