Lavrov podržao BiH, Dejton, entitete i narode, ali jednu stvar iz Moskve nije donio
Sergej Lavrov nije u BiH donio saglasnost Moskve da prihvata članstvo ove zemlje u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji. Sve ostalo je podržao – i BiH i Dejton i entitete i narode, javlja Deutsche Welle (DW).
Poruke šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova u Sarajevu i Banjaluci gotovo su identične – Rusija ostaje privržena Dejtonskom sporazumu, podržava suverenitet, teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine (BiH), ustavna ovlaštenja entiteta i tri konstitutivna naroda. Lavrov je sa državnim i entitetskim zvaničnicima razgovarao o ekomskoj i kulturnoj saradnji Rusije i BiH te ponovio kako su promjene u ovoj zemlji moguće „samo uz dogovor tri naroda”.
U Sarajevu je razgovarao sa članovima Predsjedništva BiH i ministrom vanjskih poslova Igorom Crnadkom, a u Banjaluci sa predsjednikom Republike Srpske (RS) Miloradom Dodikom. U glavnom gradu BiH šef ruske diplomatije je demantirao navode da Rusija stoji iza destabilizirajućih aktivnosti na Balkanu uključujući one secesionističkog karaktera, ali je potvrdio da se zalaže za odlazak Ureda visokog predstavnika (OHR – Office of the High Representative) iz BiH.
Na konferenciji za novinare nakon susreta sa šefom ruske diplomatije, član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić je rekao kako je Lavrov „izuzetno dobro” upućen u sve što se u BiH događa. „On je za dosljedno provođenje Dejtonskog sporazuma, za cjelovitost BiH i protiv je demonizacije RS-a. I to je ključna stvar koja se danas čula na sastanku”, rekao je Ivanić.
U razgovoru sa ministrom vanjskih poslova BiH Igorom Crnatkom, Lavrov je naglasio da je Rusija zainteresirana za saradnju sa BiH, te da mu je drago da je robna razmjena u porastu zahvaljujući stalnom porastu bh. izvoza u Rusiju. Podsjetio je da dvije zemlje obilježavaju 40 godina saradnje u gasnoj sferi, te najavio da će isporuke gasa iz Rusije u BiH i dalje stizati bez problema.
Odgovarajući na pitanja novinara u Sarajevu, ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov je kazao da njegova zemlja nema političke favorite na predstojećim općim izborima u BiH, da su favoriti Ruske Federacije građani BiH, odnosno oni političari kojima će građani dati glasove. „Mi nikada ne preporučujemo za koga da se glasa u drugim zemljama i uvijek ćemo poštovati izbor građana BIH” dodao je Lavrov.
Nakon ručka u Istočnom Sarajevu gdje je počašćen domaćim specijalitetima, Lavrov je u Banjaluci prisustvovao polaganju kamena temeljca za pravoslavni hram u znak sjećanja na ruskog cara Nikolaja Drugog. Evocirao je uspomene na historijske događaje te govorio o rusko-srpskom prijateljstvu, dok se entitetski predsjednik Milorad Dodik požalio na intervencije bivših visokih predstavnika koji su „degradirali Dejtonski sporazum i oteli ovlaštenja i nadležnosti RS-a iz izvornog Dejtonskog sporazuma”.
BiH još čeka prijem u Svjetsku trgovinsku organizaciju
Komentirajući za Deutsche Welle „idilične” susrete Sergeja Lavrova sa zvaničnicima Sarajevu i Banjaluci, politički analitičar iz Sarajeva Almir Terzić je kazao kako bi najbolja podrška Rusije BiH bila da je šef ruske diplomatije u Sarajevo donio saglasnost Moskve da konačno prihvata članstvo BiH u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, jer je jedina koja to i dalje koči. „S obzirom na činjenicu da se to nije desilo, upitne su teatralne poruke podrške”, kaže Terzić.
„Rusiju ne zanima stabilno funkcioniranje BiH jer svojim ponašanjem blokira donošenje svih odluka koji se tiču djelovanja Upravnog odobra Vijeća za implementaciju mira. Kao protuuslugu za podršku djelovanja RS-a, Rusija osigurava plasman na bh. tržište goriva lošijeg kvaliteta. Zato je za Rusiju najbitnije da u Banjaluci ima režim koji će osigurati provedbu njenih interesa, a ne da BiH bude stabilna i funkcionalna”, ističe naš sagovornik.
Za koga navija Lavrov na oktobarskim izborima?
Terzić smatra da se Lavrov „taktički” u BiH susreće i sa predstavnicima vlasti i opozicije u RS-u. „Rusija samo želi da njeni interesi ne budu dovedeni u pitanje. Kroz tu prizmu treba promatrati i izjavu Lavrova da će Moskva sarađivati sa onima koji na izborima dobiju podršku birača. Njima je svejedno ko će to biti, ako će raditi za njih”, kaže Terzić.
Banjalučki profesor međunarodnih odnosa Miloš Šolaja kaže da je Lavrov u BiH potvrdio službeni stav Rusije koji se, prije svega, ogleda u podršci Dejtonskom mirovnom sporazumu. U izjavi koju prenosi Radio-televizija RS-a, Šolaja ističe da je legitimno pravo svake države da širi svoje interese tamo gdje smatra da treba „u skladu sa međunarodnim pravom”.