Komisija za provođenje referenduma: Odluka o apelaciji Ustavnom sudu BiH
Republička komisija za provođenje referenduma o Danu Republike Srpske usvojila je danas odluku da upute apelaciju Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine na odluku Apelacionog vijeća suda BiH i Centralne izborne komisije (CIK) da ne ustupe centralni birački spisak i izvode iz Centralnog biračkog spiska za RS i Distrikt Brčko, za građane distrikta koji imaju državljanstvo BiH, zato što smatraju da je povrijeđeno njihovo pravo za djelotvorni pravni lijek, javlja Anadolu Agency (AA).
“Nemamo dileme da je direktno prekršena Evropska konvencija o zaštiti ljudskih prava i sloboda koja je sastavni dio Ustava BiH i direktno se primjenjuje i ima i nadustavnu moć, odnosno prioritet je nad Ustavom BiH”, rekao je Siniša Karan, predsjednik Republičke komisije za provođenje referenduma o Danu Republike Srpske nakon današnje sjednice Komisije.
Istakao je da sve aktivnosti za pripremu referenduma 25. septembra teku prema planu. U toku je distribucija glasačkog materijala, danas će polovina, odnosno više od 30 optina dobiti glasački materijal, dok će druga polovina biti distribuisana sutra.
Odgovarajući na pitanja novinara istakao je da je ovo prvo provođenje Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi RS, te da je on “naslonjen na sve principe izbornog zakonodavstva”.
Građani, njih 1.219.399, moći će glasati na istim mjestima kao i u izbornom procesu osim u pojedinim opštinama, a svoja glasačka mjesta mogu provjeriti i putem besplatne SMS poruke.
“Građani koji se ne budu našli na glasačkom spisku moći će da glasaju sa identifikacinim dokumentaom, ali na nepotvrđenom glasačkom listiću”, rekao je Karan.
Komentarišući inicijative krivičnog gonjenja njega i drugih osoba zbog nepoštivanja odluka Ustavnog suda BiH rekao je da je Komisija tijelo Narodne skupštine Republike Srpske.
“Komisija nema nikakvu formalno-pravnu direktnu odrednicu prema Ustavnom sudu BiH i odlukama Ustavnog suda BiH”, rekao je on.
Ipak je lično i kao profesor Ustavnog prava rekao da “Ustavni sud BiH svojom odluke zadire u ocjenu cjelishodnosti političko pravnih odluka Narodne skupštine RS, pitanja iz njene nadležnosti.
“Tu vrstu kontrole u sistemu predstavničke demokratije imaju samo građani koji su povjerili svoj glas narodnim poslanicima. Sa druge strane smatramo da je ovakva odluka Ustavnog suda praktično presedan i i raritet. Upitno je i vrijeme i način provođenja takve odluke od strane predstavničkog kolegijalnog tijela koji neposredno izabran od strane građana i kojima neposredno i odgovara. Ustavna praksa implementacije ovakvih odluka usmjerenih prema kolegijalnim tijelima predstavničke demokratije ne postoji na našim prostorima”, rekao je Karan.
Naglasio je da je Narodna skupština RS u fazi neprekidne implementacije odluke Ustavnog suda BiH, ali na specifičan način.
Ireferendum je dio tog procesa kao prethodno mišljenje građana RS kako bi Narodna skupština RS mogla donijeti odgovarajući akt. Smatram da Ustavni sud BiH na ovaj način, donoseći ovakvu odluku, u osnovi prekida proces implementacije, on sam, u jednom segmentu, što je u direktnoj supronosti sa njegovim nastojanjem da se odluka implementira”, dodao je Karan.