Klub Bošnjaka stavio veto na rezultate referenduma u RS-u
Klub Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske (RS) pokrenuo je danas pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog naroda na odluke entitetskog parlamenta kojima se konstatuju rezultati referenduma u RS-u o 9. januaru kao Danu RS-a.
Šef Kluba Bošnjaka Mujo Hadžiomerović izjavio je Feni da se ovim odlukama Narodne skupštine RS-a nastavljaju antiustavne i antidejtonske aktivnosti, na šta su upozoravali još prije usvajanja prve odluke o raspisivanju referenduma.
Posebno je ukazao na sporne skupštinske odluke kojima se daje posebno ovlaštenje predsjedniku i članovima Komisije za provođenje referenduma u RS-u u vezi s postupkom u Ustavnom sudu BiH i do okončanja krivičnog postupka koji se vodi protiv njih u Sudu BiH.
Također, za Klub Bošnjaka je neprihvatljiv i zaključak kojim se Vlada RS-a obavezuje da osigura sredstva i pruži punu pravnu zaštitu i podršku članovima Komisije za provođenje referenduma u eventualnim sudskim procesima u sudovima koji će utvrđivati navodnu krivičnu odgovornost članova Komisije koji su provodili odluku Narodne skupštine.
-U vrijeme kada je Tužilaštvo BiH saslušavalo članove Komisije za provođenje referenduma u RS-u želimo da skrenemo pažnju na sve što se dešava o ovom pitanju i na kršenje Ustava – dodao je Hadžiomerović.
Ukazao je da su nadležni u entitetskom parlamentu ponovo dali na objavu u “Službeni glasnik RS-a“ akte koji nisu prošli proceduru u Vijeću naroda RS-a, među kojima i odluke koje se tiču referenduma u RS-u.
-Time se krši Ustav RS-a, zakoni i poslovnici i Narodne skupštine i Vijeća naroda RS-a – rekao je Hadžiomerović i dodao da sve ukazuje da je na djelu “pravna anarhija koja vlada u najvećem zakonodavnom tijelu u RS-u“.
Na ovo su dopisom upozorili i predsjednika RS-a, Sekretarijat za zakonodavstvo, Ured visokog predstavnika za BiH, Tužilaštvo BiH, OSCE i Ambasadu SAD-a u BiH.
Potvrdio je da je Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a odlučio i da pokrene apelaciju Ustavnom sudu BiH na Zakon o obradi i objavljivanju rezultata popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2013. godine u RS-u.
Taj zakon je prošao sve procedure u Vijeću naroda i Ustavnom sudu RS-a i nakon objave u “Službenom glasniku RS“ data je mogućnost za njegovo preispitivanje u Ustavnom sudu BiH.