KCUS: Nadamo se ukidanju dvojne prakse što prije, jer previše je zloupotreba
Klinički univerzitetski centar u Sarajevu (KCUS) pojačano kontrolira prisustvo na poslu svojih uposlenika, a iz ove institucije navode za Fokus.ba da se nadaju što skorijem ukidanju dvojne prakse.
Ovu inicijativu, čijom realizacijom ljekari na KCUS-u više ne bi mogli raditi i na državnoj klinici i u privatnoj ordinaciji, pokrenula je početkom godine grupa federalnih parlamentaraca nakon razgovora sa direktoricom KCUS-a Sebijom Izetbegović. Predviđeno je ukidanje dvojne prakse izmjenama postojećeg Zakona o zdravstvenom osiguranju.
Na pitanje šta će ukidanje dvojne prakse konkretno značiti za pacijente, iz KCUS-a odgovaraju da su uvjereni kako će to rezultirati boljom uslugom.
“Ne bi bilo zloupotrebe od strane doktora kao što sada postoji: šalju pacijente sebi u privatnu praksu, prave ogromne liste čekanja u državnoj ustanovi. Sve komplikacije prikrivaju prijemom u državnu ustanovu i slično. Odnose materijal i lijekove“, ističu iz KCUS-a za Fokus.ba.
Dodaju da ljekari koji misle da mogu raditi privatno trebaju otvoriti privatne prakse i platiti porez državi, izdvojiti za plate uposlenike, lijekove, opremu i sve ostalo.
“Iz privatne prakse više neće moći odlaziti na beskonačna putovanja i bolovanja jer će to morati lično da plaćaju. U situaciji kakva je sada previše je zloupotrebe dvojne prakse. Pacijenti koji odlaze privatno ili daju novac imaju bolji tretman, što predstavlja diskriminaciju ostalih pacijenata koji plaćaju zdravstveno osiguranje. Nadamo se ukidanju dvojne prakse što prije. To naravno zavisi od promjene Zakona koji se odnosi na taj problem. Poslodavac ima pravo da ne potpiše saglasnost za dvojni rad“, navode iz KCUS-a.
Kontrole na KCUS-u već su uvedene i ljekari ne mogu napuštati radno mjesto u toku radnog vremena.
“Kontroliramo prisustvo na poslu kao i broj pacijenata. Naravno paralelno radimo na popravljanju statusa zdravstvenih uposlenika i ukoliko dođe do ukidanja dvojne prakse moguće je otvoriti vrata javno-privatnog partnerstva. Najbolje treba uvesti u sistem ali uz striktno poštivanje zakonskih odredbi“, zaključuju iz KCUS-a.