Karamehmedović: BHRT je na ivici opstanka
Postojanje Javnog radio-televizijskog servisa u BiH i rješenje njegovog finansiranja ključan je i obavezujući faktor za pridruživanje BiH porodici evropskih zemalja, poručio je generalni direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović.
Put gašenja javnog RTV servisa u BiH, kojeg čine državni emiter (BHRT) i dva entitetska emitera (RTRS i RTVFBiH), započeo je prije desetak godina uvođenjem mobilne telefonije gdje su građani počeli masovno isključivati fiksnu telefoniju, podsjetio je Karamehmedović. Nerješavanje nagomilanih problema javnog RTV servisa u BiH dovelo je do njegovog kolapsa i pitanja opstanka.
Posljednjeg dana 2015. godine istekao je zakonski rok do kada su telekom operateri na svoje račune uvrštavali i naplatu RTV takse. Time je javni servis BiH ostao bez načina naplate RTV takse. Vijeće ministara BiH danas je donijelo odluku da se pomenuti način naplate RTV takse produži do 30. juna 2016. godine, što opet ne predstavlja trajno rješenje.
Pomenuti način finansiranja javnih servisa nije dao pozitivne rezultate zbog odliva novca koji se povećao u 2015. u odnosu na 2014. godinu, istakao je Karamehmedović.
“Samo u 2015. naplaćeno je preko 2,5 miliona eura manje nego godinu ranije. Ljudi otkazuju telefonske priključke, prelaze na paket usluga i zato smo sada na ivici opstanka”, rekao je Karamehmedović.
Prema njegovim riječima, iz javnih RTV servisa predloženo je da se ubuduće naplata takse vrši putem računa za električnu energiju. Takav prijedlog nije podržan, jer se ispostavilo kako je on u Republici Srpskoj neprovodiv zbog postojanja komplikovanog modela pokrivanja elektrodistribucije.
“Tako da su se javili neki drugi prijedlozi, a najnoviji je inicirala Vlada FBiH, da RTV taksu naplaćuju davaoci usluga kablovske televizije. Smatramo da bi taj prijedlog mogao dati određenu finansijsku stabilnost javnim servisima. U Hrvatskoj je efikasan model naplate takse putem trajnog naloga, gdje postoji sankcija za građane koji ne plate taksu. U Srbiji također ima problema sa naplatom, ali su odnedavno prešli na model naplate takse putem računa za struju, to je slično turskom modelu s tim da nedostajući dio obezbijedi vlada”, rekao je Karamehmedović.
Rješenje finansiranja javnih RTV servisa u BiH ključan je i obavezujući ukoliko BiH želi pristupiti Evropskoj uniji, podsjeća generalni direktor BHRT-a. Ističe kako ostaje nada da nadležni neće dozvoliti da BiH postane jedina zemlja u Evropi koja nema svoj javni RTV servis.
“Ne postoji država u Evropi bez javnog RTV servisa. U agendi EU za približavanje BiH toj porodici vrlo važna stavka je formiranje neovisnog, profesionalnog i samoodrživog javnog servisa. To je, na kraju, jedan od uslova za približavanje EU. Svi ovi problemi jako dugo traju, imamo dugovanja prema dobavljačima, prema porezima države, tako da nam je potrebno brzo i konkretno rješenje. Ako ne dođe do toga, bojim se da je moguć crni scenarij, a to je nestanak javnog RTV servisa BiH”.
Vlasti BiH, kako kaže Karamehmedović, nisu u stanju da vode računa o jednom javnom RTV servisu uslijed čega dolazi do prijedloga o njihovom reformiranju na takozvane “nacionalne kanale”.
“Predstavnici hrvatskog naroda u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti u BiH su najavili prijedlog izmjena Zakona o javnom RTV servisu, i prema onome što znamo iz medija ideja je da BHT ima tri kanala na tri jezika konstitutivnih naroda u BiH: na bosanskom, srpskom i hrvatskom. Svaki od tih kanala imao bi svoju uređivaču politiku. Mi svi jedni druge razumijemo i mislim da bi jedan takav potez mogao voditi daljnjoj dezintegraciji BiH, ali na političkim vlastima je da zauzmu stav o tom pitanju. Ne znam na koji način bi to predstavljalo varijantu gdje se radi isključivo o nacionalnim kanalima. Postavlja se pitanje finansiranja, kako će država moći finansirati tri kanala. Ovo je zvanična izjava jednog od predstavnika zakonodavne vlasti, gospodina Maria Karamatića, u informativnoj emisiji BHT1 prije dva dana”, rekao je Karamehmedović.
Podsjetio je kako je u teškim trenucima u kojima se nalazi javni servis, Turska radio-televizija (TRT) pružila “ruku prijateljstva” te ponudila konkretnu pomoć u vidu doniranja opreme koja je trenutno BHRT-u itekako dobrodošla.
Zbog katastrofalne situacije jučer je Samostalni sindikat radnika simbolično u 12,05 sati održao protest upozorenja s kojeg su od nadležnih zatražili trajno rješenje problema javnog RTV servisa.
“BHRT treba ovoj zemlji, bez stabilnog javnog servisa nema ni stabilne države. Nadam se da nećemo doći u situaciju da moramo preduzimati radikalnije mjere. Jučer smo imali organizovan protest upozorenja i dobili smo maksimalnu podršku svih sindikata u ovoj zemlji, nadam se da su oni koji sjede u poslaničkim klupama svjesni, da ukoliko mi budemo morali izaći na ulicu, da nećemo izaći sami. Nismo za to, želimo samo da dobijemo ono što nam pripada. Nismo zaslužili ovo”, poručila je Svjetlana Topalić iz Samostalnog sindikata radnika BHRT-a.