Jeftino izvozimo, skupo izvozimo
Kako je livanjski kamen ilegalno kopan za kinesku firmu sa sjedištem u Hrvatskoj
Ima kamenoloma u koje su kineske firme ušle tako da su koncesiju za eksploataciju određenog kamena dobile prvo neke bh. firme, a onda se kao vlasnik većinskog kapitala te kompanije naknadno upisala neka kineska firma, a ima slučajeva potpuno ilegalnog kopanja kamena iz bh. kamenoloma, kao što je bilo u kamenolomu na lokalitetu Vaganj kod Livna, kaže izvor portala Hercegovina.info
Više od pola vrijednosti ukupnog izvoza arhitektonskog kamena, odnosno mramora i granita iz BiH posljednjih pet godina odlazi u Kinu. Pokazuju to podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH), prema kojima je u tom razdoblju iz naše zemlje u Kinu otišlo kamena u vrijednosti oko sedam miliona KM, od ukupno izvezenog ovog proizvoda vrijednog oko 12 miliona KM.
Riječ je o desetinama hiljada tona kamena čija je cijena pri izvozu dosta niža od one koju ima cijena kamena uvezenog u BiH. Glavni razlog zbog kojeg jeftino izvozimo domaći, a skupo uvozimo strani kamen jest taj što je, kako tvrde izvori portala Hercegovina.info i Fokus.ba, značajan broj kamenoloma orijentiranih ka izvozu pod kontrolom kineskih kompanija.
Upitne dozvole i koncesije
”Ima kamenoloma u koje su kineske firme ušle tako da su koncesiju za eksploataciju određenog kamena dobile prvo neke bh. firme, a onda se kao vlasnik većinskog kapitala te firme naknadno upisala neka kineska firma. Ima slučajeva potpuno ilegalnog kopanja kamena iz bh. kamenoloma, što je bilo u kamenolomu na lokalitetu Vaganj kod Livna gdje je službena istraživanja u kamenolomu počela kompanija “Silit natural stone”, u vlasništvu Ilije Čečure, bliskog HDZ-u.
Čečura je kasnije preko članova porodice otvorio i firmu “Kik stone”. Prema saznanjima Hercegovina.info, oni su radili s firmom “Ana kamen projekt” iz Hrvatske čiji su većinski vlasnici Kinezi, a koja je faktički ilegalno djelovala u BiH. Javna je tajna da su u tom kamenolomu kamen kopali kineski radnici i da su iz njega izvučene ogromne količine kamena koje su posredstvom firme „Ana kamen projekt“ odvezene prvo u Hrvatsku, a potom u Kinu”, priča sagovornik portala Hercegovina.info koji je želio ostati anoniman.
Izvor portala Hercegovina.info dalje ističe kako je upitno je li i livanjska firma “Kik stone” ispunjavala uslove da dobije neophodne dozvole za kopanje kamena na lokalitetu Vaganj, ali da je ova eksploatacija vrijednog kamena omogućena zahvaljujući, kako on tvrdi Mati Šišku, pomoćniku ministrice gospodarstva za industriju, energetiku i rudarstvo u Vladi Kantona 10, jer im je, kaže sagovornik portala Hercegovina.info, Šiško omogućio eksploataciju kamena “po osnovu istražnog prava”.
”Mate Šiško je glavna osoba za izdavanje tih koncesija i dozvola i ako je on to “amenovao”, onda su Kinezi mogli prekopati i čitavo Livno i niko im ne bi ništa smio. Mi smo čuli da je čak i sin Mate Šiška uključen u taj posao s Kinezima i da je radio nešto za tu kompaniju “Ana kamen projekt“ iz Hrvatske. Ako se zna da je Ilija Čečura veoma blizak HDZ-u, onda je jasno kako se odvijao taj posao u korist kineske firme iz Hrvatske. Ovaj kamenolom u kojem su radili kineski radnici jedno vrijeme je radio punom parom, a kamen se i kopao i izvozio nekontrolirano.
Najveću korist od toga imali su Kinezi jer su usprkos tomu što nemaju dozvole da rudare u Livnu, naš kamen dobili bez problema”, priča izvor portala Hercegovina.info s kojim su novinari nedavno i obišli lokalitet Vaganja, ali nisu mogli pristupiti terenu koji vodi do samog kamenoloma jer je taj prostor ograđen kao privatni i nezaposlenima je zabranjen pristup.
O svim navodima sagovornika portala Hercegovina.info novinari su poslali pisani upit Mati Šišku, pomoćniku ministrice gospodarstva u Vladi Kantona 10, no odgovor još nisu dobili.
Poveznica između Kineza u Hrvatskoj i italijanske firme u BiH
Odgovore na novinarske, također pisane upite, portal Hercegovina.info čeka i od kompanija “Silit” i “Ana kamen projekt“ koje su zamolili da prokomentiraju navode o njihovoj ulozi u rudarenju kamena na lokalitetu Vaganj kod Livna. Ako dobiju odgovore na pitanja, naknadno će ih objaviti.
U međuvremenu su dobili informaciju da je italijanska kompanija „New Cis Marble“ upisana kao jedan od osnivača i Čečurine firme “Kik stone”, ali i firme “Ana kamen projekt” s većinskim kineskim kapitalom u Hrvatskoj, što ide u prilog tvrdnji sagovornika portala Hercegovina.info o vezama Kineza s livanjskim kamenolomom i s Čečurom.
Uvidom u registar poslovnih subjekata i u BiH i u Hrvatskoj dobili su potvrdu ove informacije.
Također, u jednom od ranijih medijskih istupa, Stjepan Čečura koji je trenutno upisan kao osnivač firme “Kik stone”, izjave je davao u ime firme “Silit”. Tako je Čečura 2017. godine na sajmu gospodarstva u Mostaru kazao kako je “firma na sajmu uspostavila kontakt s kineskim privrednicima“, te najavio saradnju. No, ova saradnja nikada nije postala službena.
Inače, prema podacima koje je Hercegovina.info dobio od UIO BiH vidljivo je kako je, od dvanaestak zemalja u koje BiH izvozi kamen, Kina najveći uvoznik ovog našeg proizvoda. No, premda je za svaku zemlju poželjno imati što veću stopu izvoza, u ovom slučaju, prema tvrdnjama izvora portala Hercegovina.info “nisu čista posla”, jer kažu puteve i način na koji Kinezi eksploatiraju naš kamen niko ne kontrolira, a posebno je upitno što je cijena izvoznog kamena višestruko niža od onog koji uvozimo.