Kako doći na more bez puno čekanja na granici: Za jedan prelaz zna veoma mali broj ljudi
Ovo su granični prelazi na kojima ćete najmanje čekati za ulazak u Hrvatsku
Stiže vikendi mnogi stanovnici Bosne i Hercegovine žele “skoknuti” na Jadransko more “na dan”. Zbog prevelikih gužvi na granicama se zna čekati i po par sati. Tako je već godinama, odnosno od ulaska Hrvatske u Europsku uniju, a sad još i više od ulaska u Schengen, kada su gužve pojačane na svim graničnim prijelazima, a u srcu sezone čeka se nekad i više od dva sata.
Bljesak.info istražio je kuda najbrže doći do mora, i koji su granični prelazi širom Hercegovine otvoreni za međunarodni promet. U Čapljini su dva granična prelaza otvorena za međunarodni promet.
Kuda se sve može
Jedan je GP Doljani, koji se nalazi na magistralnoj cesti M17, i do njega se dođe veoma lako, prateći magistralnu cestu od Mostara do Čapljine, ali ne ulazeći u Čapljinu, nego nastavljajući dalje prema Metkoviću. Ipak, ovo je jedan od graničnih prelaza na kojemu vladaju najveće gužve, stoga se naoružajte strpljenjem za čekanje u kilometarskoj koloni i do tri sata.
Drugi granični prelaz u Čapljini otvoren za međunarodni saobraćaj je Gabela Polje. Do njega ćete doći tako što također pratite magistralnu cestu M17 od Mostara do Čapljine, prođete raskrsnicu na ulazu u Čapljinu, da bi se u naselju Višići odvojili desno za Gabelu, odakle trebate pratiti putokaze dalje za Gabela Polje.
Gužve ovdje su manje nego na Doljanima, ali ipak u srcu sezone u koloni treba čekati i do sat vremena.
Oni koji odluče do Jadrana ići preko Ljubuškog, mogu to učiniti na čak četiri granična prelaza: Bijači, Crvenom Grmu, Orahu i Zvirićima.
Do Bijače možete doći na dva načina: Jedan je da od Mostara dođete do Čitluka, a potom od Međugorja krenete prema Čapljini, da bi se u Zvirovićima spojili na autocestu, a prateći istu doći ćete do samog graničnog prijelaza, uz napomenu da ćete cestarinu platiti 1,20 KM na ovoj dionici.
Drugi način jeste da od Čitluka idete u Ljubuški, gdje ćete se na ulazu u grad na kružnom toku odvojiti za Humac, a potom na sljedećem kružnom toku za Teskeru, i kroz naselje Hardomilje doći do GP Bijača.
Naoružajte se strpljenjem
Do Crvenog Grma ćete doći istom dionicom kao za Bijaču, samo nećete skretati za Hardomilje, nego ćete nastaviti cestom kroz Teskeru i doći do Graničnog prijelaza.
Kada je u pitanju GP Orahovlje, do njega je lakše doći jer ne morate ulaziti u centar Ljubuškog, što je ruta koju vam preporučujemo. Naime, na ulazu u grad pratite tablu Vitina, a kada dođete u ovo mjesto jednostavno se spustite regionalnom cestom R422, za koju postoje oznake, i za par minuta ste na graničnom prelazu Orahovlje.
I za kraj, granični prelaz za koji zna veoma mali broj ljudi, a koji je prekategoriziran u granični prelaz za međunarodni promet, jeste GP Zvirići. On se nalazi blizu Graničnog prelaza Bijača, međutim nakon prelaska granice doći ćete u naselja Vid i Prud i metkovačkoj općini.
Do njega možete doći tako što ćete se u Zvirovićima spojiti na autoput, a onda nakon izlaska s iste ne ići na GP Bijača, nego se odvojiti za Ljubuški, ali umjesto za Ljubuški skrenuti prema Metkoviću, da biste nakon par kilometara naišli na GP Zvirići.
Također, do ovog graničnog prelaza možete doći na isti način kako smo opisali za GP Bijača (preko Humca i Teskere), ali se nemojte odvajati za GP Bijača nego samo nastavite pravo, prateći putokaz za Metković.
Preko RS do EU
Oni koji vole nešto južniju Jadransku obalu oko Dubrovnika, do svoje destinacije mogu doći i preko istočne Hercegovine.
Granični prelaz koji preporučujemo je Granični prijelaz Trebimlja – Čepikuće.
Do njega ćete doći tako što ćete iz Mostara krenuti u Stolac, spustiti se u Ljubinje, nastaviti potom prema Trebinju, te se u Popovu polju odvojiti za Ravno.
Na ulazu u Ravno poslije restorana i hotela “Stanica” skrenut ćete desno, a kad dođete do zgrade Općine Ravno skrenut ćete lijevo, odakle samo trebate pratiti cestu da biste došli do ovog graničnog prelaza, nakon kojega ćete doći u Čepikuće, a potom dalje cestom u Slano.