nakon sastanka u sarajevu
Izetbegović i Čović pojasnili zašto danas nije bilo konkretnog dogovora
Izbora će u Mostaru sigurno biti, ustvrdio je Čović, ali ako se žele provesti sudske presude o toj problematici, to je stvar izbora gradskog vijeća
Sastanak delegacija Stranke demokratke akcije (SDA) i Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH završen je u Sarajevu bez konkretnih dogovora.
Takav ishod sastanka na kojem je razgovarano o više pitanja vezanih za formiranje nove vlasti u BiH potvrdili su novinarima lideri ovih stranaka Bakir Izetbegović (SDA) i Dragan Čović (HDZ). Izetbegović je najavio još niz sastanaka, a Čović kazao da današnji i nije sazvan s ambicijom da bude postignut konačan dogovor već „da se razgovara“.
Izetbegović je za sutra najavio i razgovore njegove stranke te Saveza za bolju budućnost BiH i Demokratske fronte.
U vezu s današnjim susretom s Čovićem, rekao je da SDA i HDZ još ne uspijevaju naći rješenje, što ne znači da neće, jer uvijek vrijedi pregovarati, kako je dodao, a u vezi s teškim pitanjima, održati i više sastanaka ako treba.
SDA, po Izetbegovićevim riječima, smatra da uporedo s imenovanjem Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, treba imenovati predsjednika i dva potpredsjednika Federacije BiH kako bi proces imenovanja federalne vlasti mogao teći dalje.
– Ne možemo formirati čitavu federalnu vladu kao što smo to uradili prije četiri godine zajedno s Vijećem ministara, ali možemo imati novog predsjednika i dva zamjenika Federacije i krenuti u proces, na primjer, toga dana kad bude usvojen novi saziv Vijeća ministara – Izetbegovićeve su riječi.
U vezi s implementacijom Suda za ljudska prava u predmetu Sejedić i Finci, koja se odnosi na izbor Predsjedništva BiH, današnji razgovori će biti nastavljeni, dok, po Izetbegovićevim riječima, ima nekih pomaka u razgovorima u vezi s presudom Ustavnog suda po apelaciji Bože Ljubića, odnosno u vezi s Domom naroda FBiH, ali ne i kad je riječ o izborima u Mostaru.
– SDA smatra da Mostar treba odvojiti od razgovora koji se odnose na Predsjedništvo i Dom naroda FBiH, ali HDZ ne misli tako – Izetbegovićeve su riječi.
SDA, po njegovim daljnjim navodima, smatra da treba brže pronaći rješenje za izbore u Mostaru, kao i da u to pitanje treba da se uključi međunarodna zajednica.
SDA također smatra, dodao je Izetbegović, da Bošnjaci nisu dovoljno zastupljeni u agencijama, fondovima i institucijama finansija, kao i da treba da učestvuju u institucionalnoj zastupljenosti vezanoj za indirektno oporezivanje. Također smatraju da s državom treba potpisati ugovor Islamske zajednice BiH po uzoru na ugovore Pravoslavne i Katoličke crkve, a u kantonima s hrvatskom većinom implementirati sudske presude o ravnopravnoj zastupljenosti bošnjačkog jezika i konstitutivnosti Srba.
Lider Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragan Čović je nakon današnjeg sastanka izjavio da bi proces imenovanja Vijeća ministara BiH trebalo privesti kraju, a o svemu što iz toga proizilazi, partneri treba da nastave pregovore.
U vezi s Izbornim zakonom BiH, hrvatsku stranu zanimaju tri stvari: izbor Predsjedništva BiH, Doma naroda i pitanje Grada Mostara.
Izbora će u Mostaru sigurno biti, ustvrdio je Čović, ali ako se žele provesti sudske presude o toj problematici, to je stvar izbora gradskog vijeća.
Čović je i dalje umjereno optimističan, izjavio je, da će dogovor biti postignut.
O tri navedene stvari mora se i dalje razgovarati, a minimum zahtjeva hrvatske strane oslonjen je na pravilo o jednakopravnosti, zaključio je Čović.
– Što se tiče Vijeća minstara, već dugo taktiziramo i mislim da smo ‘pretaktizirali’ oko toga. Taj posao treba privesti kraju. Mi smo sa svoje strane sve uradili, a sve ostalo – tri partnera će sjesti i dogovoriti se. Što se tiče Izbornog zakona, razgovaramo o tri stvari – o Predsjedništvu, o Domu naroda i o Mostaru. I kad smo prošli tjedan sjedili s međuanarodnim predstavnicima, rekli smo da treba pokušati raditi i tad smo kazali – izbori će u Mostaru biti. To sam ponovio deset puta i opet ću kazati – izbori u Mostaru će sigurno biti“, poručio je Čović.
Minimum zahtjeva HDZ-a kad je riječ o Predsjedništvu BiH je da Hrvati biraju svog predstavnika u to državno tijelo, a ne da ga biraju drugi.