Iz SDA poslali poruke Draganu Čoviću i Miloradu Dodiku
Predsjedništvo Stranke demokratske akcije (SDA) je na današnjoj sjednici u Sarajevu odbacilo tvrdnje predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Dragana Čovića da odluka Ustavnog suda BiH u predmetu Ljubić “jasno govori šta je to Federacija BiH, ne federacija kantona, već federacija konstitutivnih naroda”.
– Odlučujući po zahtjevu Ljubića, Ustavni sud BiH se u svojoj odluci uopšte nije mogao baviti, niti se bavio uređenjem i organizacijom Federacije BiH – kazao je na pres-konferenciji zamjenik predsjednika SDA Adil Osmanović.
Po njegovim riječima, iz odredbi Ustava Federacije BiH i pravnim laicima je jasno da je Federacija BiH federacija kantona koju ravnopravno uređuju svi građani Federacije BiH – Bošnjaci, Srbi, Hrvati zajedno sa svim ostalim građanima Federacije BiH koji nisu pripadnici nijednog od tri konstitutivna naroda.
– Podsjećamo da su navedene odredbe sadržane u Ustavu Federacije BiH koji je donijela Ustavotvorna skupština Federacije BiH 30. marta 1994. godine, te da su te odredbe utemeljene na odredbama Okvirnog sporazuma o Federaciji BiH koji je zaključen 1. marta 1994. godine u Vašingtonu – naveo je Osmanović.
Kazao je i to da Predsjedništvo SDA osuđuje izjavu predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da bi treći entitet stabilizovao BiH.
Osmanović je naglasio da je put BiH unutrašnja reintegracija, a zatim integracija BiH u EU i NATO savez. Dodao je da je to jedini mogući put i samo to može dovesti do stabilnosti.
– Bilo kakvo zagovaranje etničkih i teritorijalnih podjela je neostvarivo i vodi BiH u destabilizaciju. Umjesto jeftinih pokušaja da se napravi spor između Hrvata i Bošnjaka u Federaciji BiH, Dodik treba prestati sa potpunom majorizacijom nad Hrvatima u entitetu RS. Upravo vlast Milorada Dodika je otela od Hrvata sve pozicije koje im po Ustavu BiH i Ustavu entiteta RS pripadaju – kazao je Osmanović.
Predsjedništvo SDA smatra da je potrebno što prije usvojiti izmjene i dopune Zakona o krivičnom postupku radi provođenja odluke Ustavnog suda BiH iz juna prošle godine.
Osmanović navodi da bi posljedice neusvajanja izmjena značile da se Tužilaštvo BiH i sigurnosne agencije BiH neće moći efikasno boriti protiv organizovanog kriminala i terorizma, a istovremeno bi veliki broj pokrenutih postupaka bio obustavljen.
Napomenuo je da je Klub zastupnika SDA u Predstavničkom domu PS BiH predložio izmjene ovog zakona “kojim se osigurava integritet i nezavisnost sigurnosnih i institucija pravde na državnom nivou, u sklopu njihovih važećih zakonskih nadležnosti”.
Osmanović je kazao da Predsjedništvo SDA pozdravlja porast broja zaposlenih, koji je vidljiv iz podataka koje je iznijela Agencija za rad i zapošljavanje BiH.
Po njegovim riječima, ti podaci jasno pokazuju da je broj zaposlenih u BiH na koncu 2017. veći za 45.477 osoba u odnosu na 2014. godinu, a da su u decembru 2017. godine u BiH bile zaposlene 753.202 osobe, što predstavlja najveći broj zaposlenih zabilježen nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma.
Predsjedništvo SDA je konstatovalo da je za period od tri godine u BiH kreirana skoro polovina novih radnih mjesta od broja kojeg je SDA obećala u svojoj izbornoj platformi za period od deset godina.
Osmanović ističe da je to rezultat upornog rada i istrajavanja na realizaciji Programa SDA.
– I pored neprestanih opstrukcija i blokada, koje su dolazile čak i od onih koji su dio vladajuće koalicije, vlast pod vodstvom SDA ispunjava najvažnija obećanja za građane ove zemlje, a to je na prvom mjestu zapošljavanje – kazao je Osmanović.
Naveo je da Predsjedništvo SDA poziva sve političke stranke u BiH koje su potpisale Reformsku agendu, a posebno one koje čine dio vlasti, da ispunjavaju prihvaćene obaveze iz potpisane Izjave i, “umjesto opstrukcija, da se posvete radu u interesu svih građana BiH”.
– Naročito pozivamo ministre i direktore javnih preduzeća iz HDZ BiH i SBB-a, koji su zaduženi za cestogradnju, da konačno ubrzaju izgradnju Koridora Vc i brzih cesta, jer su se odavno stekli svi potrebni zakonski uslovi i osigurala sredstva za intenzivno pokretanje cestogradnje – naveo je Osmanović.
Predsjedništvo SDA je osudilo imenovanje Tvrtka Milovića na poziciju urednika dokumentarnog programa BHT1 “zbog govora mržnje, vrijeđanja djece žrtava agresije na BiH, pozivanja na etničku segregaciju”.
Osmanović je kazao da je neprihvatljivo preglasavanje bošnjačkih članova Upravnog odbora prilikom imenovanja urednika javnog servisa.
Predsjedništvo SDA pozdravilo je napore predstavnika SDA, koji su zajedno sa predstavnicima još osam probosanskohercegovačkih stranaka (Hrvatska demokratska zajednica 1990, Hrvatska stranka prava, Hrvatski blok, Stranka demokratske akcije, Stranka za BiH, Bošnjački pokret, Pokret “Odgovor”, Bosanskohercegovačka patriotska stranka Sefer Halilović i Posavska stranka) usaglasili smjernice za zajednički nastup na predstojećim izborima na području entiteta Republika Srpska.
– Zajednički interes koji je okupio navedene snage u probosansku koaliciju jeste potreba za snažnim zastupanjem prava i interesa povratnika u RS – Hrvata i Bošnjaka, kao i svih drugih građana u RS-u koji su izloženi diskriminaciji i uskraćeni za osnovna prava garantirana Ustavom BiH i Evropskom konvencijom – naveo je Osmanović.
Predsjedništvo SDA je usvojilo Odluku o imenovanju članova Glavnog operativnog izbornog štaba.