KCUS negirao navode o pacijentu K.A. ocjenjujući ih neistinitima
Nakon navoda pojedinih medija da je u Fondu solidarnosti Federacije bilo je osigurano 300.000 KM za liječenje sedmomjesečnog Arslana Kulačića, ali u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) nisu htjeli napisati preporuku za odlazak u inozemstvo, oglasili su se iz ove ustanove saopćenjem za javnost.
Klinički centar Univerziteta u Sarajevu je u saopćenju demantiralo navode pojedinih medija u vezi pacijenta K.A., tvrdeći da su neistiniti.
Iz KCUS-a ističu da je pacijent K.A. rođen 3. jula 2017. god iz Maglaja, hospitaliziran na Hematoonkološkom odjelu KCUS-a 14. decembra 2017 godine, kao premještaj iz Kantonalne bolnice Zenica.
– Prethodno je urađen neurohirurški operativni zahvat tumora mozga na UKC Tuzla, u dobi od četiri mjeseca (6. novembra 2017., dr. M. Morančić), gdje je urađena samo redukcija tumora i patohistološka analiza. PH nalaz: PNET ili embrionalni tumor – navodi se u saopćenju.
Po prijemu djeteta na KCU Sarajevo 14. decembra 2017. godine, naglašavaju iz KCUS-a, realizuju se hitni nalazi MRI i CT mozga, koji pokažu da je došlo do progresije bolesti. Na konzilijarnom sastanku neurohirurzi KCU Sarajevo su iznijeli stav da nema indikacija za aktivni neurohirurški tretman.
Prema medicinskim protokolima, s obzirom na uzrast djeteta, iz KCUS-a ističu da zračenje u toj dobnoj skupini ne dolazi u obzir te da hemoterapija ne bi dala pozitivne rezultate bez uspješnog neurohirurškog zahvata.
– Na Hematoonkološkom odjeljenju Pedijatrijske klinike dijete je boravilo do 30.01.2018. godine, kada je i transportovano za Tursku (Acibadem bolnica), privatnim vezama i na vlastiti zahtjev roditelja – istakli su u saopćenju.
Napominju da Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH, ima strogo definisane kriterije i indikacije za izmještanje pacijenata na liječenje izvan BiH.
Kod pacijenta K.A. prema navedenim kriterijima, nije bilo indikacije za izmještanje izvan BiH, saopćeno je iz KCUS-a, prenosi Fena.