Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

zenica

Italijanska ambasada i UNZE organizirali konferenciju “Ozelenjavanje industrije čelika”

l_2b5a30262160d62d6cbcc5d862601bab

Podvukao je kako su „namjerno izabrali Zenicu“jer je to bh. grad koji je „vrlo važan centar za metalurški svijet“

Metalurško-tehnološki fakultet Univerziteta u Zenici, u saradnji s Ambasadom Italije u Bosni i Hercegovini, domaćin je jednodnevne stručne konferencije o temi “Ozelenjavanje industrije čelika”, koja se u amfiteatru tog zeničkog fakulteta održava povodom obilježavanja Dana istraživanja Italije u svijetu 2022 (GRIM 2022).

Na konferenciji je sudjelovao i italijanski amabasador u BiH Marco Di Ruzza, koji je napomenuo kako ovakvim konferencijama pridaju veliku pažnju te one ulaze u program Ministarstva vanjskih poslova i međunarodne saradnje Italije.

-Cilj ovakvog programa je da u zemlji domaćinu, dakle u BiH, predstavimo dostignuća koja su ostvarena u italijanskom tehnološkom svijetu. Ali, naš cilj nije da damo samo teoretski događaj, nego da napravimo temelje za jednu konkretnu saradnju koja će se desiti između institucija.

Dakle, cilj i filozofija koju želimo da provedemo je uspostavljanje takvih odnosa koji će omogućiti dodatnu saradnju, širenje tržišta, ekspanziju u ekonomskom, naučnom i u smislu razmjene- napomenuo je Di Ruzza.

Podvukao je kako su „namjerno izabrali Zenicu“jer je to bh. grad koji je „vrlo važan centar za metalurški svijet“.

-Važna je i za našu državu, jer metalurški sektor u Italiji zapošljava preko 70.000 radnika. Znači, to je vrlo važan sektor. Kroz ovaj događaj pokušat ćemo da približimo ovu temu, da je približimo i evropskom prostoru, šta znači dekarbonizacija i šta to znači za zaštitu okoliša, za smanjenje emisija CO2 u zrak…

Znači, događaj koji danas imamo u Zenici mnogo je šireg aspekta-rekjao je Di Ruzza. Osim što očekuje produbljivanje zajedničkih tema iz oblasti proizvodnje čelika, nada se i ukupnom proširenju saradnje između dvije države te sa Zeničko-dobojskim kantonom i Gradom Zenica.

Rektor Univerziteta u Zenici prof. dr. Jusuf Duraković naglasio je kako je proizvodnja čelika u gradu Zenica, u kojem egzistira kompanija „ArcelorMittal“ Zenica (AMZ), još uvijek daleko od „zelene proizvodnje“.

-Iako u našem gradu postoji proizvođač čelika, mi na univerzitetu izražavamo svoje nezadovoljstvo odnosom AMZ-a prema našim stručnjacima, prema našem institutu (Metalurški institut „Kemal Kapetanović“).

Jednostavno, nemamo pomoći od AMZ- kroz stipendiranje studenata; nemamo nikakvih projekata u kojima će biti uključeni naši istraživači, a vrlo malo projekata se realizuje preko našeg instituta. Očekujem da je krajnje vrijeme da kompanija AMZ pokaže malo više tolerancije prema ovom univerzitetu i da naše kadrove više uključuje u istraživačke projekte- istakao je rektor Duraković.

On je zahvalio italiajnskim partnerima i Ambasadi Italije u BiH što su se odlučili ovu konferenciju održati na UNZE-u, kojom nastavljaju dobru međusobnu saradnju.

-Naša se dosadašnja saradnja, uglavnom, ogledala kroz istraživanja, kroz razmjenu nastavnika i studenata te kroz učenje italijanskog jezika. Ovo je jedan konkretan primjer, gdje stručni ljudi iz Republike Italije žele da prenesu svoja iskustva u proizvodnji čelika.

S obzirom da je naš univerzitet već poznat te da je nastao na tragovima proizvodnje čelika od Metalurškog fakulteta, a da u našem gradu imamo željezaru koja se bavi proizvodnjom čelika, cilj je da, na neki način, dođemo u situaciju da proizvodimo bukvalno čelik sa vrlo malim emisijama u atmosfere, sa dekarbonizacijom…Univerzitet u Zenici poznaje ove procese i, u razgovoru s italijanskim stručnjacima, doći ćemo do nekih rješenja koja bi možda mogli prezentirati javnosti i proizvođačima čelika- istakao je Duraković.

Zaštita okoliša evidentan je probem u Zenici, napomenuo je Duraković, jer smo „još uvijek daleko od najboljih raspoloživih tehnika“ te je grad Zenica „još uvijek opterećen sa emisijama prašine i organskim polutantima“, a vrlo se malo, podvlači, rješava „problematika čestih ekscesa ispada u proizvodnji“.

Zato je izrazio nadu da će AMZ, kao društveno odgovorna kompanija, ozbiljno pristupiti rješavanju tih problema te da će koristiti znanja zeničkih stručnjaka iz akademske zajednice.

Gost današnje konferencije bila je i delegacija Sektora za naučna i tehnološka istraživanja iz Trsta (Area Science Park), nacionalnog javnog instituta osnovanog davne 1978. godine, kao i predstavnici italijanskih grupacija za proizvodnju čelika, koji, zajedno sa Area Science Parkom, učestvuju u razvoju strateških istraživačkih projekata.