Nova/stara pravila
Inspekcija kažnjava apoteke: Odsad brufen, kafetin, pa čak i andol samo na recept
Iako je dosadašnja praksa bila da se većina analgetika poput brufena, aspirina, andola… mogla kupiti bez recepta, to više neće biti moguće
Pojedini analgetici, čija prekomjerna upotreba može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih tegoba, odnedavno se mogu kupiti samo uz recept ukoliko je u pitanju veća doza i preporuka proizvođača.
Naime, na adresu Oslobođenja su pristigle žalbe građana koji tvrde da su brojne analgetike, ali i ostale lijekove, mogli kupovati bez recepta, međutim, to više ne mogu. Svi oni lijekovi poput kafetina, brufena, aspirina, andola… izdaju se bez recepta u određenim dozama.
Neovlašteno korištenje
Za veće doze lijekova potreban je recept, jer su potencijalno opasni za čovjekovo zdravlje ako se s njima rukuje pogrešno. Ova odluka je zapravo ugrađena u Pravilnik koji je na snazi godinama, ali se malo zaobilazila u pojedinim apotekama. Kako saznaje Oslobođenje, u posljednje vrijeme na terenu su pojačane inspekcije koje kontrolišu prodaju, a kako bi se spriječilo neovlašteno korištenje lijekova.
Iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS-a potvrdili su da farmaceutska inspekcija kontinuirano kontroliše poštovanje režima izdavanja lijekova, te će isto biti nastavljeno i tokom 2025. godine. Dalje navode da je Zakonom o apotekarskoj djelatnosti propisano da su apoteke zdravstvene ustanove i apoteke u privatnoj praksi dužne poštovati režim izdavanja lijeka koji je utvrđen dozvolom o stavljanju lijeka u promet.
-Istim zakonom je propisano i da se lijekovi propisuju i izdaju na recept, odnosno bez recepta, u zavisnosti od režima izdavanja lijeka utvrđenog u dozvoli za stavljanje lijeka u promet, izdatoj od Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, saglasno odredbama državnog Zakona, te propisima donesenim na osnovu tog zakona, ističu iz KUIP-a.
Nadalje, Zakonom o apotekarskoj djelatnosti FBiH je zabranjeno nuđenje neposredne ili posredne materijalne koristi licu koje propisuje ili izdaje lijek.
-Bez recepta se mogu izdati samo gotovi lijekovi, a za koje je Agencija, prilikom izdavanja dozvole za stavljanje lijeka u promet u Bosni i Hercegovini, odredila režim izdavanja lijeka bez recepta, navodi se.
U suštini, kako za Oslobođenje kaže direktorica Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Nataša Grubiša, režim izdavanja određuje način izdavanja lijeka.
-Određeni lijekovi imaju neželjene efekte, zato se i daju na ljekarski recept, jer se moraju dozirati i davati pod strogom kontrolom, kaže ona.
Važan je profit
Iz Javne ustanove Dom zdravlja KS-a tvrde da oni uredno daju recepte za sve lijekove i tu je njihova nadležnost završena. S druge strane, u apotekama pri kantonima lijekove prodaju samo na recept, dok su se u privatnim mogli kupiti bez. Novinari Oslobođenja su tražili u nekoliko privatnih apoteka odgovor zašto su ovi lijekovi prodavani bez recepta, ali ga nisu dobili.
Predsjednik Udruženja veleprometnika lijekovima i medicinskim sredstvima u Bosni i Hercegovini (UVLMS) Faruk Hadžić pita zašto se receptni lijek mogao uopšte prodati bez recepta.
-I samim tim nijedna apoteka u čitavoj državi ga ne bi smjela izdati bez recepta. Morate imati komercijalni recept, koji se realizuje u apoteci i vi na osnovu njega kupite lijek. Analgetici su grupa lijekova koja može biti zloupotrijebljena na način da neko koristi analgetik kada mu on u suštini i ne treba. Normalno da su pojedine apoteke profitirale, jer bi vjerovatno manje toga prodale u drugom slučaju, kazao je Hadžić.