Imamović: Uređaj za odsumporavanje prvo u Tuzli pa onda u Kaknju (VIDEO)
Ključni zahtjev koji je danas poslan s tematske rasprave o aerozagađenju u Tuzli je ugradnja uređaja za odsumporavanje u Termolektrani Tuzla.
Gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović izjavio je da traže da Vlada FBiH vrati akumuliranu dobit koju je preuzela u budžetu od Elektroprivrede i odredi da namjena te akumulirane dobiti ne budu ceste, “jer su dobili pare od povećanja akciza na gorivo za ceste”, nego da bude uređaj za odsumporavanje.
– Prvo u Tuzli pa tek onda u Kaknju, jer postoji priča da se novac sprema za Kakanj, a Tuzla mora prva da dobije uređaj jer se ovdje spali više uglja i proizvede više sumpordioksida i ovdje je više ugroženih ljudi – rekao je Imamović.
Predsjedavajući Gradskog vijeća Tuzla Aleksandar Vujadinović naveo je da su imali priliku čuti i određene podatke o tome ko su zagađivači, za koje svi znaju, ali je iznenađen stepenom zagađenja i količinom štetnih čestica.
Opozicija u Gradskom vijeću, na čiju inicijativu je održana tematska rasprava o aerozagađenju u Tuzli, podržava inicijativu za poduzimanje koraka neophodnih za konačno rješavanje problema aerozagađenja u tom gradu.
I ovog puta naglasili su zahtjev da bude povećan obim toplifikacije i energetske efikasnosti u Tuzli.
Predsjednik Kluba vijećnika SDA Sabahudin Imamović kazao je da od ove administracije traže samo da uradi ono što je u mogućnosti.
– Mi ne smatramo da je gradonačelnik kriv za aerozagađenje iznad Tuzle. Naravno da je TE najveći zagadživač. Mi samo tražimo da ova administracija uradi ono što je u njenoj moći a to je širenje mreže toplifikacije, namjensko trošenje sredstava i projekte energetske efikasnosti – dodao je Imamović.
Predsjednik Kluba vijećnika SBB-a Elvir Kasumović napomenuo je da je Klub vijećnika te stranke prvim svojim amandmanom na budžet tražio ovo što sad gradonačelnik predlaže – da 5,3 milona KM bude usmjereno u toplifikaciju grada.
– To je naš amandman i raduje nas što je gradonačenik podržao naš amandman – rekao je Kasumović.
U Termoelektrani Tuzla stava su da zajedničkim naporima problem može biti riješen.
Direktor TE Tuzla Izet Džananović istakao je da će oni ispuniti obaveze koje su preuzeli iz nacionalnog plana za redukciju emisije, ali traže da svi rade na istom zadatku – i nevladin sektor i TE Tuzla i gradska administracija i svi oni koji će učestvovati u realizaciji projekata na način da se ispoštuju sve procedure.
Inicijativa će biti upućena zastupnicima u Federalnom parlamentu te predstavnicima Vlade Federacije BiH i Elektroprivrede BiH.