Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Rok za program je 27. april

Hoćemo li zbog Dodikovih blokada propustiti i rokove za jedinstveno tržište EU?

Sarajevo: Održana redovna sjednica Predsjedništva BiH
23.12.2021., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Redovna sjednica Predsjednisva BiH. Milorad Dodik Photo: Armin Durgut/PIXSELL

BiH ima jedinstvenu priliku da pristupi programu i da dobije dio finansijskog „kolača“ ukupnog iznosa od osam milijardi KM!

Bosna i Hercegovina ima rok do 27. aprila da podnese prijavu za učešće u ogromnom Programu Evropske unije za jedinstveno jedinstveno tržište (Single Market Programme) koji je težak čak osam milijardi KM (4.208.041.000 eura).

Uzmu li se obzir blokade funkcionisanja državne vlasti u režiji Milorada Dodika ostaje upitno da li će ovaj rok ispoštovati.

Piše: A. DUČIĆ

Naime, Vijeće Evropske unije i Evropski parlament su u aprilu 2021. godine donijeli Program Evropske unije za jedinstveno tržište za period 2021.-2027. Godina. Ovim Programom je obuhvaćen niz aktivnosti koje su se prethodno finansirale odvojeno, a namijenjen je jedinstvenom tržištu, konkurentnosti, preduzetnicima, malim i srednjim preduzećima i evropskoj statistici.

Takođe, jedan od stubova Programa predstavlja nastavak programa Evropske unije Кonkuretnost preduzeća i malih i srednjih preduzeća (COSME) za period 2014.-2020. godina, a u kome je, na osnovu Sporazuma sa Evropskom unijom, učestvovala Bosna i Hercegovina.

Osnovni finansijski doprinos svake zemlje bit će zasnovan na ključu BDP-a, a treće zemlje poput BiH će učestvovati u finansijskom doprinosu jednom ili dva puta godišnje.

Šta je predviđeno progamom za svaku državu koja učestvuje? Povećanje efikasnosti jedinstvenog tržišta, podrška razvoju carinske i poreske politike,iImplementacija i razvoj unutrašnjeg tržišta za finansijske usluge, podrška preduzećima, posebno malim i srednjim preduzećima, olakšavanje razvoja i rasta poslovanja, obezbjeđenje efektivnog funkcionisanja unutrašnjeg tržišta kroz oblast standardizacije, unaprjeđenje boljeg razumijevanja finansijskog sektora i finansijskih usluga itd.

U izvještaju kojeg podnosi Vijeću ministara Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa ističe da je Bosne i Hercegovine u COSME programu, 16. septembra 2021. godine uputilo dopis u Evropsku komisiju. U pomenutom dopisu je iskazana zainteresovanost za učešće u Programu, a naročito je, kako je naveo, istaknuta potreba za zadržavanjem koncepta dva entitetska EEN konzorcijuma (s obzirom na pozitivne efekte tog koncepta u praksi).

Predstavnici Evropske komisije su organizovali neformalni sastanak, koji je održan 24. novembra 2021. godine, a na kome su sa bh strane, pored predstavnika ovog Ministarstva, učestvovali predstavnici Agencije za nadzor nad tržištem BiH i predstavnici oba entiteta. Predstavnici Evropske komisije su predstavili Program i njegove stubove, te ciljeve Programa. Tom prilikom su informisali bh stranu da je u toku priprema okvirnog sporazuma o učešću Bosne i Hercegovine u Programu, te da još uvijek nije poznato da li će biti obavezno učešće u svim stubovima ili će biti moguće učestvovati u pojedinačnim stubovima.

Inače, u izvještaju o napretku BiH u 2021. godini stoji da su “potrebni krupni koraci za usklađivanje zakonodavnog okvira sa acquis-em EU na unutrašnjem tržištu (slobodno kretanje roba, usluga i kapitala, politika konkurencije i finansijske usluge).

– Bosna i Hercegovina je ostvarila određeni napredak samo u politici konkurencije, daljem usklađivanju zakona o državnoj pomoći sa acquis-em EU, te u finansijskim uslugama. Ovaj klaster je ključan za pripreme Bosne i Hercegovine za potrebe unutrašnjeg tržišta EU i veoma je relevantan za ranu integraciju i razvoj zajedničkog regionalnog tržišta – stoji u izvještaju.

To znači da je učestvovanje u ovom prgramu i presudno za dalje korake BiH ka integraciji u EU. Međutim, treba naglasiti da ovaj novi program dolazi u momentu kada je EU istaknula kako BiH zbog unutrašnjih političkih blokada riskira da izgubi drugu tranšu od 125 miliona eura koja je slijeduje na osnovu potpisano Memoranduma o mikrofinansijskoj pomoć iz januara 2021.

Prva rata u istom iznosu joj je odmah uplaćena na račun Ministarstva finansija BiH u Centralnoj banci. Ali interesantno je da ni poslije godinu navedeni iznos entiteti nisu povukli sa računa Centralne banke.