Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Glavno vijeće

HNS protiv uspostavljanja rezervnih sastava policije

hns444

HNS se zalaže za dodatno opremanje i edukaciju postojećih policijskih službenika kako bi se ovaj aparat učinio što efikasnijim

Glavno vijeće HNS-a BiH smatra neprihvatljivim uspostavljanje rezervnog sastava policije na entitetskim razinama te se zalaže za dodatno opremanje i edukaciju postojećih policijskih službenika kako bi se taj aparat učinio što efikasnijim uz eventualno popunjavanje nedostajućih policijskih službenika.

Zaključeno je to na današnjoj sjednici Vijeća na kojoj se raspravljalo o aktualnim sigurnosnim izazovima koji se odnose na državnu razinu među kojima i o prijedlogu za uspostavljanje rezervnog sastava policije na entitetskim razinama.

“Za Glavno vijeće HNS-a ovakvo uvođenje rezervnog sastava policije je u potpunosti neprihvatljivo. HNS se zalaže za dodatno opremanje i edukaciju postojećih policijskih službenika kako bi se ovaj aparat učinio što efikasnijim uz eventualno popunjavanje nedostajućih policijskih službenika vodeći računa o onim upravama gdje realno postoji potreba kako ne bi došlo do ugrožavanja osnovnih elemenata sigurnosti”, navodi u priopćenju Glavno vijeće HNS-a.

Vijeće smatra kako je neophodan veći stupanj koordinacije i saradnje između svih policijskih agencija, a što bi zasigurno rezultiralo većom efikasnošću na otkrivanju i sprečavanju svih oblika kaznenih dijela pa i onih koja se odnose na ilegalne migracije.

Kao jedan od izazova o kojem se raspravljalo je i sve veći priljev ilegalnih migranata koji ulaze u Bosnu i Hercegovinu.

Voditelj Odjela za analitiku i nacionalnu sigurnost Vijeća Mijo Krešić istaknuo je kako zbog nepostojanja jedinstvene državne strategije, koja bi kvalitetno odgovorila na ovo pitanje, danas postoji vrlo konfuzno stanje unutar institucija koje bi trebale odgovoriti na ovaj problem.

“Rezultat toga je da svaka od razina vlasti kreira vlastitu politiku. Od samog početka ulaska ilegalnih migranata nema dosljedne primjene Zakona o azilu, Zakona o strancima kao i zajedničke sinergije koja bi Graničnoj policiji BiH omogućila da učini granicu što manje propusnom za ulazak ilegalnih migranata”, smatra Krešić.

On ističe kako danas u BiH postoji na hiljade ilegalnih migranata za koje ne postoji pouzdano utvrđen identitet, evidentno je učestalo narušavanje javnog reda i mira, te počinjenje kaznenih djela od strane ilegalnih migranata koji se slobodno kreću teritorijem države.

Zbog toga bi, smatra Krešić, trebalo dosljedno primijeniti pozitivne zakonske odredbe prema njima, a što bi značilo i mjeru protjerivanja iz BiH.

Istaknuo je kako veliki problem predstavlja i neformiranje vlasti na državnoj razini što smanjuje kapacitet države u okviru koordiniranja regionalne suradnje i razmjene informacija.

“Bez zajedničke strategije i zajedničkog nastupa nema kvalitetnog odgovora na ovu problematiku”, zaključio je Krešić.

Glavno vijeće HNS-a smatra da i posljednja događanja oko formiranja “prihvatnog centra” Vučjak, uprkos protivljenju i preporukama Europske komisije, dodatno kompliciraju situaciju u navedenoj oblasti.

“Važno je ojačati kapacitet državne Granične policije kako bi se odgovorilo na ove probleme jer sve ukazuje da trenutačni broj graničnih policajaca i njihova tehnička opremljenost nisu adekvatni situaciji u kojoj se BiH nalazi. Posebice treba raditi na zaustavljanju organiziranog kriminala koji je povezan sa ulaskom i krijumčarenjem ilegalnih migranta”, zaključeno je na sjednici.

HNS