Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Gradit će se Centralni spomenik žrtvama mina na području Novog Grada

novi grad – mine 1
FOTO: D. B.

U povodu 4. aprila – Svjetskog dana borbe protiv mina u Galeriji Općine Novi Grad Sarajevo otvorena je retrospektivna izložba učeničkih radova simboličkog naziva „20 godina crtanja minske opasnosti“.

Riječ je o retrospektivi najboljih likovnih radova učenika osnovnih škola s prostora cijele BiH, koji su rađeni od 1998. do 2018. godine, u organizaciji Crvenog krsta/križa BiH.

Ovom prilikom predstavljeni su i prijedlozi idejnih rješenja Centralnog spomenika posvećenog žrtvama mina u BiH, koji će se graditi na području općine Novi Grad. Općinska služba za obrazovanje, kulturu i sport izradila je četiri rješenja koja svojom simbolikom ukazuju na opasnost i posljedice koje mine mogu uzrokovati, a od kojih će biti odabrano najbolje.

Događaju su prisustvovali predstavnici Federalne uprave Civilne zaštite, BH MAC-a, Crvenog križa/krsta BiH, televizije Kantona Sarajevo, predstavnici medija i građani.

Prisutni su imali priliku premijerno pogledati i dokumentarni film „Ranjena zemlja“, posvećen žrtvama mina u BiH, rađen u produkciji TVSA.

Prema riječima publiciste i novinara Fatmira Alispahića, riječ je o prvom filmu posvećenom žrtvama mina, kojim se nastojalo senzibilizirati javnost na činjenicu da rat nije završen, jer još uvijek „uzima živote“, preko minskih polja koja su posijana širom naše zemlje BiH.

Na ovaj način pokušava se institucionalizirati sjećanje na žrtve mina promocijom projekta memorijal za žrtve mina u BiH, a to je projekat izgradnje spomenika za žrtve mina.

Alispahić je podsjetio da je poslije rata, preko 600 naših građana stradalo u minskim poljima, a preko 50 deminera stradalo je radeći svoj posao.

„Kroz ovaj film i projekat izgradnje spomenika za žrtve mina, otvaramo jednu novu dimenziju svijesti o prisutnosti opanosti od mina. Film je obuhvatio šest žrtava, ljude čija je svakondnevica obilježena patnjom. To su ljudi amputirci koji su ostali bez dijelova tijela u minskim poljima“, rekao je Alispahić.

Prisutnima se obratio i direktor Federalne uprave CZ Fahrudin Solak, koji je kazao da minska polja predstavljaju veliku opsnost, kako za građane tako i za pripadnike FUCZ tokom obavljanja aktivnosti i zadataka. Izrazio je nadu da će BiH do 2025. godine, uz pomoć BH MAC-a, lokalne zajednice i drugih institucija, postati država bez mina.

Fahrudin Kazazić, pomoćnik općinskog načelnika za civilnu zaštitu kazao je da Općina Novi Grad kontinuirano, uz pomoć BH MAC-a i FUCZ radi na deminiranju. U tom smislu pokrenuta je kampanja da se ova lokalna zajednica, koja je bila jedna od najkontaminiranijih, ove godine proglasi Općinom bez mina.