Grabar-Kitarović: Republika Srpska nije nastala 9. januara
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je da se “realno gledajući Republika Srpska ponaša kao zasebni identitet i skoro kao samostalna država”.
“Mislim da ih treba polako vratiti na zemlju”, rekla je Grabar Kitarović emisiji “Iza zavjese” HRT.
Predsjednica Hrvatske tvrdi da “Republika Srpska nije nastala 9. januara (1992), nego je nastala na temelju Dejtonskih sporazuma”.
“Cijeli taj datum je ne samo veliki falsifikat nego opet provokacija i jedan veliki mit koji se stvara”, smatra Grabar-Kitarovićeva.
Ona napominje da je Milorad Dodik najavio referendume koji bi mogli da dalje destabilizuju BiH. “Međunarodna zajednica je reagovala, ali ne dovoljno čvrsto, i tu su moji napori u međunarodnoj zajednici da se obrati pažnja na BiH. Treba da se napravi nešto dobro, unaprijed spriječe potencijalni sukobi bilo kakvih razmjera”, poručila je hrvatska predsjednica.
Ona je u istoj emisiji Izjavila i da je tokom nedavne posjete SAD, za koju tvrdi da je bila službena i radna, sa novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom razgovarala “o odnosima sa susjednim državama” Hrvatske.
“Razgovarali smo o odrednicama Trumpove spoljne politike, o tome kako Hrvatska u njima može i mora da nađe svoje mjesto, o našim stavovima u otvorenim pitanjima u susjedstvu i o odnosima sa susjednim državama i njihovim integracijama”, navela je ona.
Grabar-Kitarovićeva kaže da je “shvatila da politika Trumpove administracije neće smatrati prostor jugoistoka Evrope i Hrvatsku kao jedan od svojih velikih prioriteta jer tu nema rata i nema turbulencije”.
Fokusiraće se na Siriju, na Irak, Iran, na odnose s Rusijom i zbog toga je nužno uporno stavljati naglasak na prostor jugoistoka Evrope. Jer ako SAD i EU izgube fokus, postoji velika verovatnoća da će se i dalje komplikovati odnosi među državama i da će se proces pristupanja članstvu EU i NATO nama susjednih država još više usporiti”, ocijenila je hrvatska predsjednica.
Ona je dodala da Hrvatska “mora da se pozicionira kao sagovornik, kao susjedna država koja može da radi na stabilnosti i bezbjednosti u regionu”.