Peter Stano
Glasnogovornik EU za RSE: Rušenje državnih institucija stavilo bi put BiH u EU na čekanje
Stano je naglasio kako bi se to negativno odrazilo i na poslovanje i, što je najvažnije, na građane BiH
Glasnogovornik Evropske komisije Peter Stano odbacio je izjave pojedinih političara iz Bosne i Hercegovine kao i medijske natpise o navodnom dogovoru između komesara Evropske unije (EU) za proširenje Olivera Varhelyija i vlasti entiteta Republika Srpske o održavanju posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske.
“Stav EU-a u pogledu sjednice Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) održane 10. decembra 2021. jasno je izražen u izjavama povjerenika Varhelyija tokom posjeta BiH. Kako je ranije istaknuo komesar Varhelyi, rušenje državnih institucija odvela bi BiH dalje od usklađivanja s pravnom stečevinom EU i stavila bi put u EU na čekanje”, kazao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Peter Stano, glasnogovornik visokog predstavnika za vanjsku politiku i sigurnost EU.
Na toj sjednici je pokrenut neustavan prijenos nadležnosti s državnog na nivo entiteta RS.
Stano je naglasio kako bi se to negativno odrazilo i na poslovanje i, što je najvažnije, na građane BiH.
“Ovaj stav je ponovno potvrđen u zajedničkom priopćenju Kvinte i EU-a objavljenom 10. decembra, gdje smo vrlo jasno naglasili da su zaključci NSRS korak eskalaciji i slijepa ulica”, naglasio je Stano.
Ponovio je kako je EU nedvojbeno opredijeljena za teritorijalni integritet i suverenitet BiH, jasnu i vjerodostojnu evropsku perspektivu zemlje, kao i za olakšavanje dijaloga i rješavanje trenutne političke krize.
“Bilo kakve tvrdnje o suprotnom ne odgovaraju istini”, naglasio je Stano.
“Općenito, mogu samo konstatirati da je izvješćivanje ambasada/delegacija prema sjedištu o unutarnjim zbivanjima u zemlji domaćinu, sastancima ili posjetima prirodan i sastavni dio svakodnevnog diplomatskog posla i redovito se obavlja”, napomenuo je Stano.
Najave odcjepljenja i prijenosa nadležnosti sa BiH na RS su počele kada je bivši visoki predstavnik, Valentin Inzko u julu nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH i zabranio negiranje genocida, nakon čega su političari iz RS počeli sa blokadom rada državnih institucija te najavili “prijenos nadležnosti” u oblasti obrane, pravosuđa i policije.