Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Geoffrey Nice i Nevenka Tromp izrazili sumnju u ishod revizije u Hagu

nice_tromp

Bivši tužitelj u procesu koji je pred Haaškim tribunalom vođen protiv Slobodana Miloševića po optužnici za ratne zločine, sir Geoffrey Nice, ocijenio je kako je zahtjev koji je iz BiH upućen Međunarodnom sudu pravde (ICJ) za reviziju presude protiv Srbije iz 2007. loše pripremljen, te kako je krajnje sporan status Sakiba Softića koji bi trebao biti pravni zastupnik BiH u mogućem novom postupku, prenosi u petak sarajevsko “Oslobođenje”.

Oslobođenje piše kako su Nice i njegova saradnica iz procesa protiv Miloševića, a sadašnja univerzitetska profesorica u Amsterdamu Nevenka Tromp, od 2012. do 2015. bili u povremenom kontaktu s predstavnicima bošnjačkih nevladinih udruženja, te sa sadašnjim članom Predsjedništva BiH Bakirom Izetbegovićem, jer su pozvani sudjelovati u pripremanju podnošenja zahtjeva za reviziju presude kojom je Srbija oslobođena odgovornosti za genocid počinjen u BiH.

“Naš formalni i neformalni savjet uvijek je bio isti: revizija bi bila teška, ali se barem može pokušati. Čak i ako bi bila neuspješna, dobro formulirani zahtjev za revizijom ostavio bi potpuno, dokumentirano i formalno svjedočenje o istoriji sukoba i o zločinima koji su počinjeni u BiH”, zaključili su na početku konsultacija Nice i Tromp.

Ubrzo su se, međutim, suočili sa situacijom u kojoj niti jedan o njihovih pravnih savjeta, kako su naveli, niko u Sarajevu nije shvatio ozbiljno, a neki od Izetbegovićevih savjetnika prema njima su imali otvoreno neprijateljski odnos.

Nice i Tromp su još 2015. uspjeli jasno istaknuti kako proces revizije nikako ne može zahtijevati Sakib Softić, koji je bio pravni zastupnik BiH pred ICJ-em u prvom postupku protiv Srbije, jer se njegov status ne može nastaviti po automatizmu u nečemu što je potpuno nov i odvojeni proces od prvobitnoga.

“Jedina osoba koja može podnijeti zahtjev je sam Izetbegović”, mišljenje je što su ga iznijeli Nice i Tromp. Izetbegović je to odlučio ignorisati te je već tada zadužio Sotića da počne pripremu podnošenja zahtjeva za reviziju, no to je potrajalo dvije godine. Nice i Tromp također drže kako je takvo što nedopustivo jer je revizija morala biti pokrenuta najmanje dvije godine prije nego što je potkraj februara ove godine istekao krajni rok da se to učini.

Softić je sekretarijatu ICJ-a zahtjev za reviziju predao 23. februara, a to je učinio na temelju Izetbegovićeve procjene da za to ima ovlasti. Sud je nakon toga od članova Predsjedništva BiH zatražio pojedinačno očitovanje o Softićevu pravnom statusu.

Sva trojica su nakon toga u Den Haag poslali odvojene odgovore, pri čemu je Izetbegović insistirao na tvrdnji kako je Softić i dalje ovlašteni zastupnik BiH temeljem odluke Predsjedništva iz 2002.

Predsjedatelj Predsjedništva BiH Mladen Ivanić jasno je kazao i prije slanja pisma kako Softić nema takve ovlasti jer odluku o pokretanju revizije nije donijelo niti jedno tijelo državne vlasti.