Po uputama WHO
Formiran Krizni štab u Federaciji BiH za sprječavanje i rano otkrivanje koronavirusa
“Napominjemo da su sve mjere koje se provode fokusirane na rano otkrivanje eventualnog sumnjivog slučaja u cilju sprječavanja nastanka i širenja bolesti izazvane novim koronavirusom”
Federalno ministarstvo zdravstva je slijedom te odluke po automatizmu, i u skladu sa Zakonom, formiralo Krizni štab za daljnje praćenje situacije i poduzimanje mjera u cilju sprječavanja i ranog otkrivanja eventualnog slučaja bolesti izazvane novim koronavirusom na teritoriji Federacije BiH, kao i koordiniranja aktivnosti između nadležnih institucija.
Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva preuzima poslove ranije formiranog Koordinacionog tijela tog ministarstva, a u cilju povećanja stepena operabilnosti – naglašava se.
Navodi se da ostaju i dalje u primjeni sve ranije utvrđene mjere koje se intenzivno provode, u saradnji s kantonalnim ministarstvima zdravstva, Federalnim i kantonalnim zavodima za javno zdravstvo, zdravstvenim ustanovama, Državnom graničnom službom i Federalnom upravom za inspekcijske poslove i Ministarstvom civilnih poslova BiH.
– Napominjemo da su sve mjere koje se provode fokusirane na rano otkrivanje eventualnog sumnjivog slučaja u cilju sprječavanja nastanka i širenja bolesti izazvane novim koronavirusom – ističe se.
Kako navodi u saopćenju Federalno ministarstvo zdravstva Evropski centar za sprječavanje i kontrolu bolesti (ECDC) i dalje procjenjuje da postoji „umjerena“ vjerovatnoća pojave uvezenih slučajeva u evropske države, što se odnosi i na BiH.
Dodaju da su, na web stranici Zavoda za javno zdravlje FBiH, dostupne preporuke za putnike i generalne preporuke za stanovništvo.
Održana hitna sjednica
Vlada Federacije BiH je, na današnjoj hitnoj, telefonski održanoj sjednici, usvojila informaciju o pojavi novog koronavirusa (2019-nCoV), koji je Svjetska zdravstvena organizacija u četvrtak proglasila javnozdravstvenim izvanrednim stanjem od međunarodnog značaja.
Sukladno članku 8. stavak (2) Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, novi koronavirus se smatra zaraznom bolesti, čije je sprječavanje i suzbijanje od interesa za Federaciju BiH, te će za biti poduzete sve mjere za zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti regulirane Zakonom.
Federalno ministarstvo zdravstva pripremit će akt kojim će se Vlade Federacije BiH obratiti Vijeću ministara BiH i zatražiti da nadležna državna ministarstva i tijela BiH budu intenzivnije uključena u koordiniranje aktivnosti i mjera na sprječavanju i suzbijanju novog koronavirusa na teritoriji Bosne i Hercegovine, te razmotre i mjere predložene od Stručnog savjetodavnog tijela za zaštitu građana od zaraznih bolesti, a čije je izvršenje u nadležnosti državnih institucija.
Fereralno ministarstvo zdravstva zaduženo je da, nakon sagledavanja stanja u kliničkim centrima u Federaciji BiH, informira Vladu Federacije BiH o potrebi nabavke respiratora s pripadajućom opremom, te druge zaštitne opreme, s naglaskom na uspostavu karantena na teritoriji FBiH, sukladno Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.
Tom ministarstvu, kao i Zavodu za javno zdravstvo FBiH, naloženo je da, u okviru svojih nadležnosti, kontinuirano prate kretanja novog koronavirusa i da, u suradnji s nadležnim tijelima vlasti za oblast zdravstva u kantonima, osiguraju poduzimanje preventivnih i protuepidemijskih mjera s ciljem sprječavanja nastanka i suzbijanja širenja ove zarazne bolesti.
Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH je 21.1.2020. godine izdao saopćenje s preporukama za građanstvo, nakon čega je uspostavljena svakodnevna intenzivna komunikacija između Federalnog ministarstva zdravstva, Zavoda za javno zdravstvo FBiH, kantonalnih zavoda za javno zdravstvo i Ureda Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u BiH. Također, ostvareni su kontakti i s drugim nadležnim institucijama i ustanovama, prvenstveno Federalnom upravom za inspekcijske poslove i Graničnom službom BiH.
Sukladno preporukama SZO, mjere koje se provode u FBiH primarno su fokusirane na rano otrkivanje bolesti izazvane ovim virusom s ciljem brze izolacije i provođenja daljnjih mjera radi sprječavanja širenja infekcije.
Izvršen je epidemiološki nadzor u kineskoj firmi angažiranoj na izgradnji Koridora Vc na području Hercegovačko-neretvanskog kantona. U nedjelju, 26. januara, poslana je prva instrukcija Graničnoj policiji BiH i Federalnoj upravi za inspekcijske poslove vezano za praćenje domaćih i stranih državljana koji dolaze u BiH, a posebno Vuhana, provincije Hubei, kako i bili uzeti podaci o tome gdje će i u kojem periodu boraviti, te davanja pismenih preporuka kako da se ponašaju i kome da se jave ukoliko dobiju neki od simptoma koji bi mogao ukazivati na moguću infekciju koronavirusom.
Preporuke na lokalnom i engleskom jeziku su poslane Graničnoj službi BiH i Federalnoj upravi za inspekcijske poslove. Nešto inovirana instrukcija, uz preporuke, poslana je Ministarstvu civilnih poslova BiH kako bi bila proslijeđena Graničnoj policiji BiH i Federalnoj upravi za inspekcijske poslove.
Zavod za javno zdravstvo FBiH izradio je instrukciju za zdravstvene djelatnike koja, između ostalog, sadrži definiciju slučaja, upravljanje sumnjivim slučajem, te principe strategije prevencije i kontrole infekcije u bolničkim kapacitetima s pacijentom sumnjivim na novi koronavirus. Instrukcija je 27. januara, putem Federalnog ministarstva zdravstva, dostavljena kliničkim centrima u FBiH, od kojih je zatraženo da hitno poduzmu potrebne aktivnosti za pripremu primanja pacijenata sa sumnjom na bolest izazvanu ovim virusom. Tu instrukciju je 29. januara Zavod za javno zdravstvo FBiH poslao svim kantonalnim zavodima za javno zdravstvo, a putem Federalnog ministarstva, 30. januara, i svim kantonalnim ministarstvima zdravstva.
S Uredom SZO u BiH dogovoreno je slanje uzoraka sumnjivih slučajeva na analizu u jedan od referentnih laboratorija u Evropi, te se dogovora dobijanje testove za potvrdu eventualnih slučajeva i u laboratorijama u Federaciji BiH.
Federalni ministar zdravstva je u četvrtak imenovao Koordinaciono tijelo za praćenje pojave novog koronavirusa, što je isti dan to putem dopisa preporučeno i kantonalnim ministarstvima zdravstva. Također, predloženo je kantonalnim ministarstvima zdravstva da odmah pristupe analizi stanja zaštitne i druge medicinske opreme, strategije prevencije i kontrole infekcije u bolničkim uvjetima, te u skladu s tim pristupi hitnoj nabavci.
Također, u četvrtak je održan sastanak Stručnog savjetodavnog tijela Federalnog ministarstva zdravstva za zaštitu građanstva od zaraznih bolesti, kao i direktora kantonalnih zavoda za javno zdravstvo.
Stručno savjetodavno tijelo donijelo je više zaključaka, a jedan od njih je mogućnost uvođenja viznog režima kako bi bio kontroliran ulazak u zemlju. Za državljane BiH koji se vraćaju iz ugroženog područja Kine ,kao i za Kineze koji rade u BiH, predložena je samoizolacija i kontrola nadležnog epidemiologa narednih 14 dana. Bh. državljanima je preporučeno da ne putuju u Kinu.
Među zaključcima je i taj da svi kantonalni zavodi za javno zdravstvo trebaju dostaviti broj telefona dežurnog epidemiologa koji će biti operativan 24 sata svakog dana, saoćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.