Femić: Iz RS-a u zadnjih nekoliko godina otišlo više od 350 ljekara
Zdravstvene ustanove Republike Srpske napustilo je 20 doktora medicine, tvrdi resorni ministar Dragan Bogdanić, dok iz strukovnog sindikata upozoravaju da je u zadnjih četiri-pet godina iz RS otišlo više od 350 ljekara.
Bogdanić je podatak o odlasku svega 20 doktora iz RS naveo u pisanom odgovoru na pitanje poslanika SNSD-a u entitetskom parlamentu Veljka Marića, ali nije precizirao na koji period se odnosi.
Pozvao se na podatke iz bolnica u RS-u, po kojima je najviše ljekara otišlo iz Univerzitetsko kliničkog centra RS-a u Banjoj Luci – ukupno osam.
Bijeljinsku bolnicu napustila su četiri doktora medicine, prijedorsku tri, zvorničku dva, a po jedan ljekar napustio je bolnice u Doboju, Istočnom Sarajevu, te psihijatrijsku bolnicu na Sokocu, ali ministar zdravlja RS-a nije naveo u kojem periodu.
Radilo se, dodao je, o ljekarima koji su imali zasnovan radni odnos u pomenutim medicinskim ustanovama u RS-u.
Predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine RS-a dr Miodrag Femić izjavio je za Fenu da je, nažalost, realnost mnogo drugačija od one koju navodi ministar Bogdanić te da je veliki broj ljekara otišao kako iz domova zdravlja, tako i bolnica, a pogotovo mladi kadar.
Upozorava da RS ostaje bez najboljih i najkvalifikovaniji ljudi u zdravstvu te dodaje da, ako je ministar mislio da je tih 20 doktora medicine otišlo ove godine, onda prihvata taj podatak.
– Odlazak medicinskog kadra iz RS je negativna konotacija rada ministra zdravlja i stoga on iznosi podatke koji nisu alarmantni da ne doveo u pitanje svoj rad – ističe Femić.
Resornog ministra RS-a, ukazuje Femić, demantuje i njegov federalni kolega, koji je nekoliko puta naveo egzaktne podatke, koji govore da je i iz RS i Federacije BiH otišao ogroman broj mladih ljekara i odlazi svakodnevno.
– To se najlakše može vidjeti uvidom u statistiku zavoda za zapošljavanje i na društvenim mrežama, gdje su informacije o ljekarima koji su već otišli iz RS i prave mjesto za svoje kolege da dođu i rade u drugim zemljama – rekao je Femić.
U kakvom stanju je zdravstvo u RS-u, ističe, najbolje govore posljednji podaci o blokadi računa domova zdravlja u RS-u, za šta nije kriv samo direktor te zdravstvene ustanove, već i ministar zdravlja i Fond zdravstvenog osiguranja, nedajući sredstva za normalno funkcionisanje medicinskih ustanova.
Strukovni sindikat i Unija sindikata radnika u zdravstvu RS-a su ukazivali na loše poteze resornog ministra, tražili usvajanje određenih mjera, ali, kaže Femić, nikada nisi dobili odgovor.
– Od lošeg rada i nemara ministra i Fonda najviše stradaju pacijenti i oni koji su direktni davaoci usluga. Normalno je da pacijenti budu ljuti, ali ne na izvršioce usluga, jer su nama ruke vezane i ne možemo da radimo svoj posao – rekao predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine RS-a dr. Miodrag Femić za Fenu.