Odluka pred Parlamentom FBiH
Federaciji prijeti fijasko: Izgradnja Bloka 7 zaustavljena, a već potrošeno 300 miliona KM!
Energetska zajednica, koja ga smatra nezakonitim, 30. novembra donosi konačnu odluku. Parlament ima dvije opcije: raskid ugovora ili traženje drugih podizvođača
Federalno ministarstvo energije, industrije i rudarstva dostavilo je Parlamentu FBiH sveobuhvatnu informaciju o statusu izgradnje Bloka 7 – Termoelektrane Tuzla, kapitalnom, ali od Evropske unije osporenom, energetskom projektu, koji se trenutno nalazi u ćorsokaku.
Naime, kineski konzorcij, koji je izabran najbolji ponuđač na međunarodnom tenderu nije u mogućnosti ispuniti ugovorne obaveze u vezi sa ugradnjom kotla, turbine i generatora.
Piše: A. DUČIĆ
Kao što je poznato, dostavljač opreme za Blok 7, američki General Electric zatvorio je fabrike. Čitav projekat je težak 1,4 milijarde KM i mogao bi biti veliki finansijski promašaj, budući da je Elektroprivreda BiH, kako stoji u informaciji Federalnog ministarstva, već uložila 92.321.326 KM u pripremu realizacije projekta.
Također, stoji u ovoj informaciji, Elektroprivreda je izvođaču isplatila avans od 211.917.603 KM što je 15 posto od vrijednosti ugovora, a dodatno je Elektroprenosu isplaćen avans od 4.145.806 KM za posao izmještanja dalekovoda na lokaciji Bloka 7.
To znači da je za projekat koji je praktično zaustavljen već potrošeno 308.384.735 KM!
U informaciji Ministarstva energije, industrije i rudarstva FBiH Parlamentu se nude dva moguća pravca djelovanja: Jedan je nastavak pregovora s ciljem realizacije ugovora, a drugi je raskid ugovora s Kinezima.
U slučaju raskida ugovora, navodi se, došlo bi do arbitražnog postupka, koji predstavlja skup, dugotrajan i neizvjestan proces. Pored toga, Elektroprivreda bi nakon naknade svoje pretrpljene štete bila obavezna platiti izvođaču troškove do trenutka raskida ugovora.
Šire reperkusije, kažu iz Ministarstva, značile bi izostanak izgradnje zamjenskog bloka za blokove 3,4,5, u TE Tuzla što podrazumijeva nedostatak bilansiranih količina struje nakon izlaska iz pogona tih bloova. Također, navode, bio bi upitan rudnik Kreka bez sigurnog plasmana uglja, te nedostatak sigurnog izvora toplinske energije za gradove Tuzlu i Lukavac i Živinice.
Vlada FBiH Parlamentu predlaže da se nastave pregovori kako bi se pronašli novi podizvođači ključne opreme te imenovanje stručnog tima koji bi vršio te pregovore.
Ugovor o gradnji Bloka 7, snage 450 megavata (MW) potpisan je sa konzorcijem kineskih državnih kompanija China Gezhouba Group Company i Guandong Electrical Power Design Institute 2014. godine. Blok 7 se finansira kreditom kineske uvozno-izvozne banke (EXIM), a Vlada FBiH garantuje za kredit Elektroprivrede BiH, čiji je vlasnik. Garanciju za kredit je u novembru 2019. godine potpisala ministrica finansija FBiH Jelka Milićević.
Zbog ovog čina BiH se našla pod sankcijama Energetske zajednice koja je prije nekoliko dana na svojoj web stranici objavila kako je Savjetodavni odbor EZ potvrdio da garancija koja je izdata Kinezina ne sadrži elemente državne pomoći.
– Savjetodavni odbor je potvrdio argumentaciju Sekretarijata Energetske zajednice da odluka Vijeća za državnu pomoć BiH nije u skladu sa pravilima Evropske unije o državnoj pomoći, te da garancija za kredit za Blok 7 ne predstavlja državnu pomoć. Mišljenje Savjetodavnog odbora je potrebno kao posljednji korak prije nego što Vijeće ministara članica Energetske zajednice donese odluku o ovom pitanju 30. novembra – poručili su iz Energetske zajednice.