Tražen kadar: Farmaceuti u BiH nisu ni jedan dan na birou
Na evidenciji Zavoda za zapošljavanje RS najmanje ima profesora fizike i matematike, profesora njemačkog jezika, zdravstvenih radnika – ljekara, te diplomiranih farmaceuta, pišu Nezavisne novine.
“Ovi stručnjaci ujedno i najlakše dobijaju zaposlenje i najkraće se zadrže na evidenciji biroa”, potvrdili su u Zavodu za zapošljavanje RS.
Diplomirani farmaceuti najčešće ni dana ne budu na birou, dok ekonomisti nekada na posao čekaju godinama.
Marina V., diplomirani farmaceut, kazala je da nije ni imala potrebu da se prijavljuje na biro, jer je dobila posao odmah po završetku fakulteta.
“Niti jedan dan nisam bila na evidenciji Zavoda za zapošljavanje, jer sam odmah po završetku fakulteta dobila posao u struci”, kazala je ona.
Sa druge strane, Dragana G. iz Srpca kaže da za diplomirane pravnike ima malo posla u RS.
“Pravni fakultet sam završila prošle godine i konkurisala sam u svojoj struci za nekoliko poslova, ali nisam još našla zaposlenje”, kaže Dragana G.
U Zavodu za zapošljavanje RS kažu da je na evidenciji nezaposlenih najviše prijavljeno diplomiranih ekonomista, diplomiranih pravnika, profesora razredne nastave i profesora engleskog jezika.
“Takođe, analiza broja zaposlenih pokazala je da poslodavci najviše iskazuju interes za zapošljavanje osoba s tim profesijama”, istakli su u Zavodu.
Prema njihovim riječima, suficit ekonomista i pravnika na evidenciji Zavoda je rezultat velikog priliva tih profesija iz obrazovnog sistema. Zoran Pavlović, ekonomski analitičar, kazao je da potrebe na tržištu rada uopšte nisu usaglašene s obrazovnim programom.
“Trebalo bi konstatovati stanje da bi se onda na osnovu tog stanja preduzimale određene dugoročne politike u vrstama, nivoima i oblicima obrazovanja”, ističe Pavlović.
Dodao je da je struktura obrazovanja potpuno neadekvatna u odnosu na realne potrebe za ekonomistima, pravnicima i drugim strukama koje se praktično produkuju.
“U Australiji, ako na evidenciji biroa za zapošljavanje postoji ijedna osoba s određenom profesijom, doslovno se blokira školovanje za tu oblast dok se na tržištu rada ne stvore potrebe za licima iz tog sektora, pa bi i mi trebalo da se ugledamo na te sisteme”, pojasnio je Pavlović.
U Ministarstvu prosvjete i kulture RS istakli su da su u proteklom periodu vodili restriktivnu politiku upisujući studente na studijske programe na kojima postoji veliki suficit studenata.
“Tačno je da je priliv ekonomista, pravnika te profesora razredne nastave i profesora engleskog jezika najveći na tržištu rada, jer u RS najveći broj studijskih programa školuje ovaj kadar, posebno diplomirane ekonomiste raznih usmjerenja”, saopštili su iz resornog ministarstva.
Dodali su da su mogućnosti za zaposlenje tih kadrova velike zbog velike ponude radnih mjesta na tržištu rada.