Ozbiljan partner
Evropska komisija dodijelila Univerzitetu u Sarajevu Erasmus Povelju u visokom obrazovanju
Načela ECHE-a prilagođena su u skladu s novim naglascima programa Erasmus+ za razdoblje 2021. – 2027., kao što su digitalizacija, uključivanje i održivost
Slijedom uspješne prijave Univerziteta u Sarajevu za novo Erasmus+ programsko razdoblje, Evropska komisija dodijelila je Univerzitetu u Sarajevu Erasmus Povelju u visokom obrazovanju 2021-2027 (ECHE).
Erasmus povelja u visokom obrazovanju (ECHE) univerzitetima služi kao opšti kvalitativni okvir za aktivnosti evropske i međunarodne saradnje koje te ustanove mogu provoditi u sklopu programa Erasmus+. Dodjela ECHE-a preduslov je za učešće u novom Erasmus+ programu, kao i u tri Ključne aktivnosti koje on obuhvata (Mobilnost pojedinaca u svrhu učenja, Saradnja radi ostvarivanja inovacija i razmjena dobre prakse, Podrška reformi politika).
Načela ECHE-a prilagođena su u skladu s novim naglascima programa Erasmus+ za razdoblje 2021. – 2027., kao što su digitalizacija, uključivanje i održivost.
Neke od najvažnijih novosti su odlučnost da se dopre do nedovoljno zastupljenih skupina u mobilnosti putem strategija uključivanja, primjena zelene prakse u organizaciji aktivnosti programa Erasmus+, provedba digitalizacije putem inicijative za evropsku studentsku iskaznicu i mobilne aplikacije Erasmus+, kao i odlučnost da se poveća građanski angažman mobilnih studenata.
„Nakon što je 2019. godine Univerzitet u Sarajevu od Evropske komisije dobio priznanje Nagrada za izvrsnost u istraživanju (HR Excellence in Research Award), dodijeljena Erasmus Povelja u visokom obrazovanju predstavlja još jedno izuzetno priznanje ali i značajan iskorak kada je u pitanju međunarodna saradnja i još bolja integracija Univerziteta u Sarajevu u Evropski prostor visokog obrazovanja“, istakao je prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu.
„Univerzitet u Sarajevu je već ostvario značajan uspjeh u međunarodnoj saradnji i prepoznat je kao ozbiljan partner u evropskom obrazovnom prostoru. Dodjela Erasmus Povelje u visokom obrazovanju predstavlja potvrdu kvalitete procesa rada i priznanje za kontinuirani rad na unapređenju kvaliteta obrazovanja. Ova povelja dodatno će ojačati poziciju Univerziteta u Sarajevu kao ključnog aktera međunarodne saradnje i otvoriti nove mogućnosti za razvoj“, navela je prof. dr. Enita Nakaš, prorektorica za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu, te podcrtala da je ovaj uspjeh postignut zahvaljujući sinergijskom djelovanju Službe za međunarodnu saradnju UNSA, studenata i studentica, akademskog i administrativnog osoblja članica Univerziteta u Sarajevu.