Visoke kazne za prenošenje veće količine lijekova preko granice
Kako se bliže novogodišnji praznici, turističko ili drugo putovanje građana BiH može se pretvoriti u pravu noćnu moru ukoliko pri izlasku ili ulasku u BiH kod sebe imaju određene vrste lijekova.
Posjedovanje lijeka koji sadrži opojnu drogu bez odgovarajuće medicinske dokumentacije ili neprijavljivanje lijeka predstavlja prekršaj, a kazne se kreću između 300 i 3.000 KM.
Kako je u razgovoru za Fokus.ba istakla glasnogovornica Granične policije BiH Sanela Dujković, ova oblast je regulisana Zakonom o spriječavanju i suzbijanju zloupotrebe opojnih droga.
“Ovim zakonom propisano je koji lijekovi se smiju prenositi preko državne granice ukoliko se u njihovom sastavu nalaze psihotropne tvari. U članu 40. navedenog Zakona, propisano je da osobe koje prelaze državnu granicu BiH smiju posjedovati lijek koji sadrži psihotropnu tvar razvrstanu u tabele II i III samo na osnovu medicinske dokumentacije u količini neophodnoj za ličnu upotrebu u trajanju najviše od sedam dana. U tabeli II nalaze se tvari i biljke pod strogom kontrolom, dok se u tabeli III nalaze tvari i biljke pod kontrolom”, navela je Dujković za Fokus.ba.
Neke od psihotropnih tvari koje se mogu nalaziti u lijekovima su alfentanil, alfametadol, benzetidin, bezitramid, difenoksin, mirofin, amfetamin itd. Kompletne tabele sa ovim tvarima sastavni su dio Zakona o spriječavanju i suzbijanju zloupotrebe opojnih droga, a mguće ih je pronaći na web stranici Ministarstva sigurnosti BiH.
Osobe koje su na simptomatskoj ili supstitucijskoj terapiji bolesti ovisnosti u terminalnoj fazi malignih bolesti prilikom prelaska državne granice smiju posjedovati lijek koji sadrži tvar razvrstanu u tabele II ili III.
“Te osobe lijek smiju posjedovati na osnovu medicinske dokumentacije ili u količini neophodnoj za ličnu upotrebu u trajanju najviše do 15 dana”, istakla je Dujković.
Kada je riječ o ostalim lijekovima koje građani najčešće prenose preko granice, primjerice pri ulasku u Hrvatsku, dozvoljeni su lijekovi i medicinski proizvodi u količini neophodnoj za putnikove osobne potrebe, uz predočenje lične medicinske dokumentacije, odnosno historije bolesti.
Prema mišljenju Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske neophodnim lijekovima smatra se količina potrebna najduže za jednomjesečnu upotrebu.