Bh. ambasador u Kini
Dvoje bh. državljana otputovalo iz Wuhana prije izbijanja zaraze
Naglasio je da se bh. građani pridržavaju mjera koje preporučuju i provode vlasti zemlje prijema
Ambasada Bosne i Hercegovine u Narodnoj Republici Kini osnovala je grupu na socijalnoj mreži kako bi okupili bh. državljane u toj zemlji na jednom mjestu nakon novonastale situacije kada je u pitanju širenje korona virusa.
Kako je u razgovoru za Fenu kazao bh. ambasador u NR Kini Tarik Bukvić, u ovoj internetskoj grupi je trenutno više od 18 osoba, ali je i napomenuo da u Kini živi uglavnom mlađa populacija bh. građana koji rade ili studiraju u različitim dijelovima zemlje.
Okupljeni u grupi, ističe ambasador, međusobno se uglavnom poznaju i razmjenjuju iskustva, brige i razmišljanja, a upravo uz pomoć te mreže saznali su da u Wuhanu, gdje je originalno identificiran korona virus, žive dva bh. državljana.
– Stupili smo u telefonsku vezu s njima i saznali da su oni prije izbijanja zaraze otputovali iz Kine. Budući da je u Kini vrijeme praznika, jedna osoba je otputovala na odmor u Bosnu i Hercegovinu, a druga je turistički u posjeti susjednoj zemlji – pojasnio je ambasador.
Naglasio je da se bh. građani pridržavaju mjera koje preporučuju i provode vlasti zemlje prijema te je dodao da Kina ima ogromne resurse i provodi mjere koje bi rijetko koja druga država mogla provesti.
Ambasador Bukvić je dodao da se Kina bavi ovim problemom vrlo temeljito i transparentno te da Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) koja je u potpunosti uključena u tretiranje problema ima samo riječi hvale za mjere koje ta zemlja provodi.
– Uloga ambasada i ono što većina njih trenutno pokušavaju da urade je da evakuiraju građane iz zona koje su proglašene karantenom i koje trenutno nije moguće napustiti. Na našu sreću, nijedan bh. državljanin se trenutno ne nalazi u tom području te svi imaju slobodu kretanja i napuštanje zemlje ukoliko to žele – objasnio je za Fenu Bukvić.
Kako je ocijenio, pitanje mogućeg širenja epidemije je vrlo ozbiljno i neophodno je da se prijetnja tako i shvati. Međutim, ono sto frustrira mnoge bh. građane koji žive u Kini je senzacionalističko izvještavanje nekih portala iz regiona koji situaciju predstavljaju onakvom kakva ona realno nije.
– Ovakvo izvještavanje izaziva paniku i nekad nepotrebno pretjeranu zabrinutost porodica bh. studenata u Kini – upozorio je ambasador Bukvić.
U Bosni i Hercegovini, zaključio je potrebno je poduzeti sve mjere zaštite i prevencije širenja virusa, ali izvor informacija i preporuka treba isključivo biti Svjetska zdravstvena organizacija, jer ta institucija ima stručnost i potrebne resurse za to.
Kako javljaju mediji, kineske vlasti objavile su niz ograničenja za putovanja u Wuhan. Gotovo cijela pokrajina Hubei u kojoj se nalazi grad Wuhan, gdje je prvobitno virus i identificiran, postala je veliki karantin.
Dvadeset i četiri nova smrtna slučaja registrirana su u provinciji Hubei, epicentru zaraze, ali nijedan novi nije zabilježen izvan te regije, pojasnila je kineska vlada.
Dvadeset i devet slučajeva zaraze izvan Kine je u desetak zemalja. Među ostalima, u SAD-u ih je pet, Australiji, Singapuru i Maleziji po četiri, a Francuska, Japan i Južna Koreji bilježe po tri slučaja zaraze.