Komesarka Vijeća Evrope
Dunja Mijatović: Otkrivanje imena zaštićenog svjedoka u BiH pokreće niz ozbiljnih pitanja
Pozvala je sve političare i članove pravosuđa u regiji da ozbiljno shvate pitanje zaštite svjedoka u predmetima ratnih zločina
Dunja MIjatović, komesarka Vijeća Evrope za ljudska prava, reagirala je na objavljivanje imena zaštićenog svjedoka M-16 koji je na Sudu BiH 2017. tokom suđenja u predmetu „Josipović i drugi“ naveo da mu je aktuelni premijer RS-a Radovan Višković nudio novac da premješta masovne grobnice.
Podsjetimo, nakon što su RTRS i drugi mediji u bh. entitetu Republika Srpska objavili ime i prezime zaštićenog svjedoka M-16, uslijedile su mnogobrojne reakcije međunarodnih i domaćih institucija.
Mijatović ističe da je pružanje efikasne zaštite i podrške svjedocima u kontekstu ratnih krivičnih postupaka ključno za borbu protiv nekažnjivosti za zločine počinjene tokom ratova 1990-ih u bivšoj Jugoslaviji.
„Međutim, posljednjih dana, ime zaštićenog svjedoka u slučaju ratnog zločina u Bosni i Hercegovini koje navodno implicira premijera Republike Srpske objavljeno je u lokalnim medijima, a dosijei ratnih zločina koji sadrže imena svjedoka koji navodno pripadaju Specijalne kosovske komore anonimno su prebačene u boračku organizaciju na Kosovu. Ovakav razvoj događaja je neprihvatljiv i pokreće niz ozbiljnih pitanja kojima će se baviti nadležni organi, tužilaštva i sudovi“, reagirala je Mijatović, osvrćući se paralelno i na dešavanja na Kosovu.
Kako navodi, nedostatak efikasne zaštite svjedoka već godinama izaziva zabrinutost u zemljama regiona, a što je odvratilo mnoge svjedoke da se ne jave i daju neprocjenjive iskaze o ratnim zločinima i mogućim lokacijama masovnih grobnica u kojima se nalaze posmrtni ostaci hiljada osoba koje se još uvijek vode kao nestale u regiji.
„Mnogi zaštićeni svjedoci i sami su žrtve ratnih zločina i žive u istim zajednicama kao i počinitelji. U nekim slučajevima kada su imena svjedoka otkrivena, njihovi životi su ugroženi, a njihovim porodicama prijeteno, a neke svjedoke su vlastite zajednice protjerale zbog njihovih svjedočenja. Pozivam sve političare i članove pravosuđa u regiji da ozbiljno shvate pitanje zaštite svjedoka u predmetima ratnih zločina i da poduzmu sve potrebne mjere kako bi osigurali da nijedan svjedok ne mora strahovati za svoj život dok svjedoči u ratu slučaj zločina. Od presudne je važnosti to što uključuje brzo prepoznavanje i privođenje pravdi osoba koje pokušavaju zastrašiti svjedoke“, rekla je Mijatović.
I call on all politicians and members of the judiciary in the region to take the issue of the protection of witnesses in war crimes cases seriously and to take all the necessary measures to ensure that no witness has to fear for their life when testifying in a war crimes case. https://t.co/Lwd4fxDZDA
— Dunja Mijatovic (@Dunja_Mijatovic) September 23, 2020
Također, apelirala je i na medijske profesionalce da ne otkrivaju informacije o identitetu zaštićenih svjedoka. Pritom ne samo da krše etičke kodekse novinarstva, već riskiraju da budu krivično odgovorni.
Treba naglasiti da su Sud i Tužilaštvo BiH poduzeli korake za pokretanje postupka protiv “onih koji su otkrili identitet zaštićenog svjedoka“, odnosno formirani su predmeti.